Election Results Across The Region

Local Contested Races
Unofficial Results

Alcorn County
School Board
District 1
John Lewis 358 45%
(winner) Russ Nash 430 54%
All precincts reporting.

Benton County
School Board
District 1
Annie Ruth Mason (i) 199 39%
Erma “Sarah” Poplar 300 60%
All precincts reporting.
Note: More affidavit votes to be counted.

Calhoun County
School Board
District 1
(winner) Reginald Baskin 381 53%
Antionette Holland Goins 71 10%
Tony Anthony Herrod 273 38%
All precincts reporting

District 2
(winner) Danny Harrelson (i) 528 67%
Velvet Stovall Tillman 262 33%
All precincts reporting

Calhoun County
Attorney
(winner) Tina Dugard Scott (interim appointed by supervisors) 2,332 54%
Benjamin Allen Suber 2,001 46%
All precincts reporting

Itawamba County
School Board
District 1
Eddie Hood (i) 199 20%
(unofficial winner) Tammy Palmer 486 50%
Trelvy Petty 283 29%
All precincts reporting

District 2
Jackie L. Nichols (i) 468 33%
(winner) Wes Pitts 940 66%
All precincts reporting

Lafayette County
Coroner
(winner) Otis “Rocky” Kennedy, I (i) 6,240 58%
Richard C. Shivers, I 3,140 29%
Ira “Lonnie” Weaver, I 1,235 11%
All precincts reporting

Lee County
School Board
District 2
(winner) James P. “Jim” Bain 1,136 55%
Richard D. Hill 398 19%
Lisha Maxwell 96 4%
Lisa Wood Roberts (i) 399 19%
All precincts reporting
Note: Machine counted ballots only.

Lee County
Constable
District 1
runoff – Scotty Clark 952 17%
Jerry Duffie 776 14%
Gary “Buck” Edge 526 9%
Doug Fairley Jr. 205 3%
Darren Herring 568 10%
runoff – Joe Huckaby 1,466 26%
Flossie Joyner (i) 672 12%
Dudley Owens 84 1%
William Putt 101 1%
Greg Rodgers 188 3%
All precincts reporting
Note: Machine counted ballots only.

Marshall County
School Board
District 1
Terry Rodgers (i) 472 46%%
(winner) Mark Turner 545 53%
All precincts reporting

District 2
(winner) Harvey L. Garrison (i) 632 53%
Raymond Spight 558 46%
All precincts reporting

Pontotoc County
School Board
District 1
(winner) Danny Robbins 642 55%
Rickly L. “Rick” Spencer (i) 525 45%
All precincts reporting

Prentiss County
Superintendent of Education
runoff – Kenneth Chism 1,426 26%
runoff – Randle Downs 2,125 39%
Rivers Stroup 716 13%
Billy D. Stroupe 1,155 21%
All precincts reporting
Note: Absentees have not been counted.

School Board
District 1
(winner) Jason McCoy 511 47%
Jimmy Wayne Russell 136 12%
Perry Walden (i) 434 40%
All precincts reporting

District 2
Rickie Davis (i) 249 17%
(winner) Shelia Johnson 474 3%
Claude Kermit Keenum 391 28%
Richard Tollison 280 20%
All precincts reporting

Tippah County
School Board
S. Tippah, District 1
Martin “Marty” Bruce Miskelly 215 35%
Ron Sanderson 383 64%
All precincts reporting

Referendum on recombining assessor, collector offices
For 3,212 57%
Against 2,374 42%

Tishomingo County
School Board
District 2
Jeff Allred 565 51%
Anthony L. Whirley (i) 522 48%
All precincts reporting
Note: Several absentees left. No winner called.

Union County
School Board
District 2
(winner) Mickey Basil 419 51%
Gary G. Gray (i) 397 48%
All precincts reporting

NEMS Daily Journal