Northeast Mississippi Runoff Races

The following races will appear on Tuesday’s party runoff ballots. Unless otherwise noted, winners will have no opponents in the June 2 general election.

Amory
Alderman, Ward 4
William O. “Bill” Lyle, D
Barry Woods Sr., D*
*Withdrew from race

Alderman at large
Tommy Wilkerson, D
Glen Bingham, D (i)

Baldwyn
Police chief
Troy Agnew, D (i)
Don Rowan, D

Alderman, Ward 4
Ricky Massengil, D
Tammie Waters, D (i)

Booneville
Alderman, Ward 1
Wilda Pounds, D
Jason Michael, D

Alderman, Ward 2
Jeff Williams, D
W. James Chambers, D

Alderman, Ward 3
Billy Whisenant, D
Mark McCoy, D
Winner faces independent Gary “Bubba” McCoy on June 2.

Alderman, Ward 4
David Bolen, D (i)
Jerry Peeks, D

Alderman at large
Betty Livingston, D (i)
Harold Eaton, D
Winner faces Republican William McDonald on June 2.

Ecru
Alderman
Donald Andrews, D (i)
Bill Nance, D (i)

Fulton
Mayor
James J. McDonald, D
Paul Walker, D (i)

Alderman, Ward 4
Barry Childers, D
Doug Smith, D

Alderman at large
Kevin Nolan, D
Wade Wiygul, D

Holly Springs
Mayor
Andre’ DeBerry, D (i)
Barry Thomas, D

Alderman, Ward 4
Christy Owens, D
Harvey L. Payne Sr., D

Alderman at large
Johnnie A. Bagley, D
Tim Liddy, D (i)

Mantachie
Alderman, Ward 1
Mike Horton, D
Roy Norris, D

New Albany
Mayor
Betsey Hamilton, D
Tim Kent, D (i)
Winner faces independent Jerry Kennamore on June 2.

Alderman, Ward 3
Tommie Beasley, D (i)
Larry, Dykes, D

Alderman, Ward 4
J. Pullman, D
Bill Tucker, D (i)

Okolona
City Council, Ward 5
Mary Gates, D (i)
Robert Hughes, D

Pontotoc
Alderman, Ward 3
Dennis R. Simmons, D
Terry Weeks, D (i)

Ripley
Alderman, Ward 1
Sherill McCoy, D
Joey Bryant, D

Alderman, Ward 2
Homer Richardson, D
Randy Windham, I

Alderman at large
Bonnie Caviness, D (i)
Ken McCoy, D

Shannon
Alderman, Ward 4
Jack Ivy, D
Paul Lyles, D

Starkville
Mayor
Matt Cox, D
Parker Wiseman, D
Winner faces Republican Marnita Henderson on June 2.

Alderman, Ward 1
Corey Bagwell, D
Mark Duncan, D

Tupelo
City Council, Ward 7
Willie Allen, D
Willie Jennings, D
Winner faces Republican Berdell Jones on June 2.

City Council, Ward 5
Bill Martin, R (i)
Jonny Davis, R

West Point
Selectman, Ward 1
Rod Bobo, D
Linda Hannah, D

Selectman, Ward 3
Hubert Caston, D
Charles D. Collins, D

Selectman, Ward 4
John Caskey, D
Keith McBrayer, D

NEMS Daily Journal