Division basketball tournaments schedule, results

Division 1-1A

At Booneville

Tuesday

(G) Biggersville 55, Wheeler 46

(G) Tupelo Christian 55, Thrasher 36

(B) Pine Grove 53, Jumpertown 48

(B) Thrasher 66, Tupelo Christian 63

Thursday

(B) Biggersville 60, Pine Grove 47

(G) Jumpertown 54, Tupelo Christian 22

(G) Pine Grove 62, Biggersville 21

(B) Wheeler 86, Thrasher 62

Today

4 p.m. (G) Tupelo Christian vs. Biggersville, consolation game

5:30 p.m. (B) Pine Grove vs. Thrasher, consolation game

7 p.m. (G) Jumpertown vs. Pine Grove, championship game

8:30 p.m. (B) Biggersville vs. Wheeler, championship game

Division 2-1A

At West Union

Tuesday

(G) Blue Mountain 78, Myrtle 39

(B) Hickory Flat 67, Falkner 44

(G) West Union 62, Falkner 52

(B) West Union 72, Blue Mountain 40

Thursday

(G) Hickory Flat 70, Blue Mountain 65

(B) Myrtle 65, West Union 63

(G) Ashland 55, West Union 53

(B) Ashland 86, Hickory Flat 59

Today

4 p.m. (G) Blue Mountain vs. West Union, consolation game

5:30 p.m. (B) West Union vs. Hickory Flat, consolation game

7 p.m. (G) Hickory Flat vs. Ashland, championship game

8:30 p.m. (B) Myrtle vs. Ashland, championship game

Division 4-1A

At Vardaman

Tuesday

(G) Vardaman 59, Coffeeville 38

(B) Coffeeville 57, Tremont 43

(G) Hamilton 42, Smithville 41

(B) Hamilton 62, Vardaman 56

Thursday

(G) Tremont 58, Hamilton 35

(B) Houlka 70, Hamilton 49

(G) Houlka 38, Vardaman 34

(B) Coffeeville 73, Smithville 42

Today

4 p.m. (G) Hamilton vs. Vardaman, consolation game

5:30 p.m. (B) Hamilton vs. Smithville, consolation game

7 p.m. (G) Tremont vs. Houlka, championship game

8:30 p.m. (B) Houlka vs. Coffeeville, championship game

Division 1-2A

At Mantachie

Monday

(G) East Union 62, H.W. Byers 20

(B) Potts Camp 60, H.W. Byers 45

(G) Walnut 62, Potts Camp 44

Tuesday

(B) Walnut 52, East Union 45

(G) Baldwyn 62, Mantachie 37

(B) Ingomar 68, Mantachie 37

Thursday

(G) East Union 49, Walnut 40

(B) Baldwyn 67, Potts Camp 40

(G) Ingomar 58, Baldwyn 45

(B) Ingomar 71, Walnut 59

Today

4 p.m. (G) Walnut vs. Baldwyn, consolation game

5:30 p.m. (B) Potts Camp vs. Walnut, consolation game

7 p.m. (G) East Union vs. Ingomar, championship game

8:30 p.m. (B) Baldwyn vs. Ingomar, championship game

Division 4-2A

At Calhoun City

Tuesday

(G) Winona 59, Okolona 29

(B) Eupora 66, Winona 36

(G) Eupora 57, Bruce 39

(B) East Webster 44, Bruce 39

Thursday

(G) Calhoun City 59, Winona 51

(B) Okolona 81, East Webster 55

(G) East Webster 54, Eupora 34

(B) Calhoun City 78, Eupora 50

Today

4 p.m. (G) Winona vs. Eupora, consolation game

5:30 p.m. (B) East Webster vs. Eupora, consolation game

7 p.m. (G) Calhoun City vs. East Webster, championship game

8:30 p.m. (B) Okolona vs. Calhoun City, championship game

Division 1-3A

At Northeast Community College, Booneville

Tuesday

(G) Kossuth 58, Alcorn Central 40

(B) Kossuth 65, Alcorn Central 37

Wednesday

(G) Booneville 63, Kossuth 37

(B) Booneville 62, Kossuth 42

(G) New Site 45, Belmont 38

(B) New Site 59, Belmont 46

Today

4 p.m. (G) Kossuth vs. Belmont, consolation game

5:30 p.m. (B) Kossuth vs. Belmont, consolation game

7 p.m. (G) Booneville vs. New Site, championship game

8:30 p.m. (B) Booneville vs. New Site, championship game

Division 4-3A

At North Pontotoc

Tuesday

(B) Mooreville 71, Hatley 46

(G) Aberdeen 64, Nettleton 28

(G) South Pontotoc 34, Hatley 26

(B) South Pontotoc 60, North Pontotoc 56

Thursday

(B) Nettleton 80, South Pontotoc 63

(G) North Pontotoc 48, South Pontotoc 30

(G) Aberdeen 58, Mooreville 26

(B) Aberdeen 78, Mooreville 76

Today

4 p.m. (G) South Pontotoc vs. Mooreville, consolation game

5:30 p.m. (B) South Pontotoc vs. Mooreville, consolation game

7 p.m. (G) North Pontotoc vs. Aberdeen, championship game

8:30 p.m. (B) Nettleton vs. Aberdeen, championship game

Division 1-4A

At Itawamba Community College, Fulton

Tuesday

(G) Itawamba AHS 71, Tishomingo County 61

(B) Pontotoc 52, Amory 48

(G) Corinth 52, Shannon 48

(B) Tishomingo Co. 62, Itawamba AHS 54

Thursday

(G) Amory 50, Corinth 39

(B) Corinth 70, Tishomingo County 41

(G) Pontotoc 38, Itawamba AHS 33

(B) Shannon 77, Pontotoc 55

Today

4 p.m. (G) Corinth vs. Itawamba AHS, consolation game

5:30 p.m. (B) Tishomingo County vs. Pontotoc, consolation game

7 p.m. (G) Amory vs. Pontotoc, championship game

8:30 p.m. (B) Corinth vs. Shannon, championship game

Division 2-4A

At Byhalia

Tuesday

(B) Lafayette 56, New Albany 45

(G) New Albany 37, Senatobia 33 (OT)

Thursday

(G) Lafayette 57, Ripley 38

(B) Byhalia 62, Lafayette 34

(G) Byhalia 62, New Albany 52

(B) Ripley 71, Senatobia 51

Today

4 p.m. (G) Ripley vs. New Albany, consolation game

5:30 p.m. (B) Lafayette vs. Senatobia, consolation game

7 p.m. (G) Lafayette vs. Byhalia, championship game

8:30 p.m. (B) Byhalia vs. Ripley, championship game

Division 4-4A

At Kosciusko

Tuesday

(G) Houston 52, Caledonia 34

(B) Louisville 69, Houston 51

(G) Kosciusko 62, Noxubee County 52

(B) Caledonia 66, Kosciusko 56

Thursday

(G) Leake Central 78, Houston 68

(B) Noxubee County 57, Louisville 46

(G) Kosciusko 59, Louisville 41

(B) Leake Central 59, Caledonia 35

Today

4 p.m. (G) Houston vs. Louisville, consolation game

5:30 p.m. (B) Louisville vs. Caledonia, consolation game

7 p.m. (G) Leake Central vs. Kosciusko, championship game

8:30 p.m. (B) Noxubee County vs. Leak Central, championship game

Division 2-5A

At New Hope

Tuesday

(G) West Point 57, Saltillo 24

(B) Oxford 78, West Point 51

(G) New Hope 51, Oxford 48

(B) New Hope 70, Saltillo 55

Thursday

(G) Oxford 52, Saltillo 36, consolation game

(B) West Point 84, Saltillo 69, consolation game

Today

6 p.m. (G) West Point vs. New Hope, championship game

7:30 p.m. (B) Oxford vs. New Hope, championship game

Division 2-6A

At Columbus

Tuesday

(G) Columbus 46, Hernando 33

(B) Columbus 70, South Panola 52

(G) Tupelo 80, South Panola 44

(B) Tupelo 62, Hernando 43

Today

4 p.m. (G) Hernando vs. South Panola, consolation game

5:30 p.m. (B) South Panola vs. Hernando, consolation game

7 p.m. (G) Columbus vs. Tupelo, championship game

8:30 p.m. (B) Columbus vs. Tupelo, championship game

Click video to hear audio