High School Sports Scores April 22, 2012

By DJournal.com

High school baseball
opening-round Playoffs
(*-Series winner)
Class 6A
Friday
Warren Central 13, Columbus 3
DeSoto Central 9, Murrah 1
Saturday
So.Panola* 10-7-10, Vicksburg 0-10-1
Warren Central* 3, Columbus 1
DeSoto Central* 18, Murrah 1
Olive Branch 4, Madison Central 3
Today
Madison Central at Olive Branch
Byes: Southaven, Northwest Rankin, Clinton, Grenada

Class 5A
Friday
Saltillo 4, Neshoba Central 2
Oxford 5, Yazoo City 2
Center Hill 12, Lanier 1
Saturday
Saltillo 4-4, Neshoba Central 6-3
Oxford 9, Yazoo City 4
Center Hill 11, Lanier 1
Lake Cormorant 5-4, Callaway 0-5
Today
Lake Cormorant at Callaway
Byes: Hernando, Ridgeland, Starkville, New Hope

Class 4A
Friday
Lafayette 10, Yazoo County 0
New Albany 14, Humphreys County 0
Caledonia 2, Itawamba AHS 0
Tishomingo County 4, Houston 3
Saturday
Lafayette* 12, Yazoo County 0
New Albany* 14, Humphreys County 5
Caledonia* 0-5, Itawamba AHS 3-2
Houston* 5-6, Tishomingo County 0-1
Byes: Amory, Kosciusko, Cleveland, Lewisburg

Class 3A
Friday
Water Valley 10, Winona 8
Belmont* 22-10, Ruleville Central 0-0
Alcorn Central 10, East Side 0
Saturday
Water Valley* 17, Winona 3
Today
Alcorn Central at East Side
South Pontotoc at Byhalia, 4 p.m.
Byes: Kossuth, Division 4-3A winner, Independence, Mooreville

Class 2A
Thursday
Hatley 17, J.Z. George 0
Friday
Hatley 15, J.Z. George 0
Bruce* 19-14, Broad Street 1-0
East Union 7, Riverside 0
Saturday
Potts Camp 13-6, Strayhorn 3-4
Today
East Union at Riverside
Byes: Hamilton, Hollandale Simmons, West Bolivar, Calhoun City

Class 1A
Friday
West Union 9, Shaw 1
Myrtle* 13-18, Ray Brooks 0-1
Wheeler 9, Houlka 3
Saturday
Wheeler* 9, Houlka 6
Smithville* 8-11, Falkner 1-2
Today
West Union at Shaw, 1 p.m.
Byes: Thrasher, TCPS, Greenville St. Joseph, Ingomar

high school softball
opening-round PlayoffS
(*-Series winner)
Class 6A
Friday
Tupelo 3, Vicksburg 1
Saturday
Tupelo* 10, Vicksburg 9

Class 5A
Friday
Neshoba Central 3, West Point 2
Oxford 6, Starkville 5
Pearl 7, Hernando 4
Saturday
Neshoba Central* 20, West Point 0
Oxford* 7, Starkville 4
Pearl at Hernando, no report
Brookhaven 7, Center Hill 1
Byes: Lake Cormorant, New Hope, Saltillo, Div. 2 winner

Class 4A
Friday
North Pontotoc 7, Germantown 6
Senatobia 14, Yazoo County 2
Saturday
North Pontotoc* 5, Germantown 1
Senatobia* 9, Yazoo County 1
Pontotoc 3, Caledonia 1
Tishomingo County 16, Louisville 6
Today
Pontotoc at Caledonia, 5 p.m.
Louisville at Tishomingo County, 5 p.m.
Byes: Corinth, Houston, Cleveland, Lewisburg

Class 3A
Friday
Mantachie 12, Water Valley 2
Kossuth* 12-14, Leflore County 0-1
Belmont* 18-22, Charleston 0-2
Saturday
Mantachie* 6-14, Water Valley 7-8
Mooreville 4, Independence 0
Today
Independence at Mooreville
Byes: South Pontotoc, Booneville, Winona, Nettleton

Class 2A
Friday
East Webster 11, Bruce 5
Eupora 2, Potts Camp 0
Baldwyn 9, Riverside 1
Saturday
East Webster* 8, Bruce 4
Eupora* 11, Potts Camp 1
Coahoma Co. at New Site, no report
Baldwyn at Riverside, no report
Byes: Hatley, Strayhorn, Hamilton, Calhoun City

Class 1A
Friday
Myrtle advances by forfeit
Vardaman 7, Jumpertown 0
Ingomar 14, Ethel 4
Wheeler 8, Houlka 6
Saturday
Ingomar* 16, Ethel 8
Wheeler* 8, Houlka 3
Vardaman* 11, Jumpertown 1
Byes: Pine Grove, Smithville, Green-ville St. Joe, West Union