High school Track & Field: Division 2-5A Meet

Thursday at Tupelo High
Boys Standings: Tupelo 112, Starkville 74, South Panola 54, Columbus 33
Girls Standings: Tupelo 96, Starkville 68, Columbus 51, South Panola 35
Girls 3200 Meters: Katherine Steinman, Tupelo, 12:17; Catherine Holman, Tupelo; 12:58; Stringer, Starkville, 13:04; Griffin, South Panola, 14:40
Boys 3200 Meters: Max Holman, Tupelo, 9:42; Rogers, Starkville, 10:21; Nolan Palladino, Tupelo, 10:55; Woomer, Starkville, 12:10
Girls Long Jump: Courtney Philpot, Tupelo, 15-05; Onilisa Zinn, Tupelo, 14-06.25; Cunningham, Columbus, 14-03; Fair, Starkville, 14-01
Boys Long Jump: Chad Bumphis, Tupelo, 21-00.50; Morris, Columbus, 20-09.00; Laquarious Dozier, Tupelo, 20-05; Turner, South Panola, 19-10.50
Girls High Jump: Dasia Mosley, Tupelo, 4-10; Ariel Smith, Tupelo, 4-08; Smith, South Panola, 4-06; House, South Panola, 4-05
Boys High Jump: Rich Heyer, Tupelo, 6-04; Devan Shannon, 6-00; Lamar, South Panola, 5-10; Doughty, Columbus, 5-09
Girls Shot Put: Wells, Columbus, 31-03; Harris, South Panola, 30-11; Winfield, South Panola, 30-00; Christeanna Shumpert, Tupelo, 27-02
Boys Shot Put: Henley, Starkville, 39-05; Hines, South Panola, 38-05; Kenneth Bowers, Tupelo, 37-10; Williams, Columbus, 37-00
Girls Discus: Wells, Columbus, 100-07.50; Harris, South Panola, 100-03; Hubbard, Columbus, 96-10.50; Winfield, South Panola, 83.10.50
Boys Discus: Henley, Starkville, 137-00; Mackenzie Tyler, Tupelo, 123-06.50; Kenneth Bowers, Tupelo; 111-11; Fenster, Columbus, 97-06
Boys Pole Vault: Hal Boerner, Tupelo, 13-00; Tubbs, South Panola, 11-06; Johnson, South Panola, 10-00; Kevin Steinman, Tupelo, 9-06
Girls Pole Vault: Hannah Wilson, Tupelo, 6-01
Girls Triple Jump: Lanier, Columbus, 35-09.50; Barry, Columbus, 32.07.00; Zoreyiah Mays, Tupelo; 30-11.00; Abreesha Rogers, Tupelo, 30-05.25
Boys Triple Jump: Justin Bean, Tupelo, 41-06.25; Todd, South Panola, 41-03.00; Devan Harper, Tupelo, 39.07.50; Rudd, South Panola, 39-06.50
Girls 100 Hurdles: Washeeta Bonner, Starkville, 16.29; White, Columbus, 18.18; Zoreyiah Mays, Tupelo, 19.10; Johnson, Columbus, 19.21
Boys 110 Hurdles: Anthony Ladd, South Panola, 15.14; Mackenzie Tyler, Tupelo, 15.89; Albert Stanfield, Tupelo, 16.10; Hughes, Starkville, 16.89
Girls 300 Hurdles: Washeeta Bonner, Starkville, 47.48; Georgia Russell, Tupelo, 48.75; Hampton, Starkville, 50.94; Zoreyiah Mays, Tupelo, 52.52
Boys 300 Hurdles: Anthony Ladd, South Panola, 40.56; Albert Stanfield, Tupelo, 41.47; David Calmes, Tupelo, 41.72; Turner, South Panola, 43.84
Girls 100 Meters: Asche Catledge, Starkville, 12.96; Boyd, South Panola, 12.99; Henderson, Starkville, 13.16; Shannon Dyer, Tupelo, 13.53
Boys 100 Meters: Tavaris Tate, Starkville, 10.57; Gardner, Columbus, 10.87; Thomas, Starkville, 11.17; Justin Bean, Tupelo, 11.40
Girls 200 Meters: Katavian Boyd, South Panola, 26.10; Catledge, Starkville, 26.27; Henderson, Starkville, 27.17; Aftan Goree, Tupelo, 27.70
Boys 200 Meters: Tavaris Tate, Starkville, 21.39; Chad Bumphis, Tupelo, 22.70; Matt McIntosh, Tupelo, 22.90; Thomas, Starkville, 23.02
Girls 400 Meters: Reshequia Henderson, Starkville, 1:02.40; Samantha McAlister, Tupelo, 1:02.42; Steele, Starkville, 1:04.55; Latrice Shepard, Tupelo, 1:06.49
Boys 400 Meters: Tavaris Tate, Starkville, 46.84; Griffin, South Panola, 49.09; Thomas, Starkville, 50.01; Oliver, Columbus, 50.94
Girls 800 Meters: Taylor, Columbus, 2:33; Julia Neely, Tupelo, 2:35; Clark, Starkville, 2:49; Henderson, Starkville, 2:53
Boys 800 Meters: Quartez Rogers, Starkville, 2:02; Jeff Wilson, Tupelo, 2:05; Patrick McPherson, Tupelo, 2:08; Ward, Starkville, 2:10
Girls 1600 Meters: Maggie McFerrin, Tupelo, 5:39; Katherine Steinman, Tupelo, 5:47; Stringer, Starkville, 6:02; Clark, Starkville, 6:13
Boys 1600 Meters: Max Holman, Tupelo, 4:22; Rogers, Starkville, 4:24; Jeff Wilson, Tupelo, 4:54; Woomer, Starkville, 5:18
Girls 4×100 Relay: Starkville, 50.42; Tupelo (Dyer, Goree, Goree, Philpot), 51.26; South Panola, 52.57; Columbus, 53.76
Boys 4×100 Relay: Tupelo (Bean, Donald, Jones, Bumphis), 43.91; Columbus, 44.13; South Panola, 44.18; Starkville, 45.65
Girls 4×200 Relay: Tupelo (Goree, Goree, McAlister, Philpot), 1:48.61; Columbus, 1:50.75; South Panola, 1:52.12; Starkville, 1:56.97
Boys 4×200 Relay: South Panola, 1:31.31; Tupelo (Bean, Bumphis, Heyer, Jones), 1:31.37; Columbus, 1:32.43; Starkville, 1:34.79
Girls 4×400 Relay: Tupelo (Bogan, Edwards, McAlister, McFerrin), 4:21; Starkville, 4:23; Columbus, 4:41; South Panola, 5:05
Boys 4×400 Relay: Starkville (Rogers, Shed, Taylor, Tate), 3:32; Tupelo (Calmes, Harper, Heard, Heyer), 3:36; Columbus, 3:39; South Panola, 3:41

 

Gene Phelps/Daily Journal