ICC softball tryouts May 3 n Itawamba Community College's softball program will host a tryout at 2 p

announcements
ICC softball tryouts May 3
n Itawamba Community College’s softball program will host a tryout at 2 p.m. May 3 at the school’s softball complex in Fulton.
Lady Indians second-year head coach Chad Case said all non-protected players are invited to participate in the workout.
Case can be reached at 862-8159.
hole-in-one
Natchez Trace Golf Club
n Rob Darden of Tupelo recorded a hole-in-one on the par-3, 172-yard fourth hole at the Natchez Trace Golf Club in Saltillo on Sunday.
Using a 7-iron, Darden aced the hole to take home a $10,000 cash prize during the golf club’s three-man scramble.
PREP BASEBALL
MHSAA Playoffs
First Round
Class 5A
Friday’s Game
Desoto Central/Grenada at Tupelo
Class 4A
Friday’s Games, April 17
Pontotoc 8, Yazoo City 1
Saltillo 7, Vicksburg 1
Itawamba AHS 9, Pearl 3
Neshoba Central 5, Lafayette Co. 1
Tishomingo County 14, Ridgeland 4
Oxford 6, Koscuisko 1
Saturday’s Games, April 18
Itawamba AHS 6, Pearl 1
Neshoba Central 7, Lafayette Co. 3
Pontotoc 22, Yazoo City 9
Oxford 4-5, Kosciusko 6-3
*Saltillo 5, Vicksburg 1, Susp. Top 6.
*Ridgeland 12-2, Tishomingo Co. 11-0
*Note: The teams are awaiting a ruling by the MHSAA on whether Game 3 is official or must be completed today. Winner of this series plays West Lauderdale in second-round best-of-three series.
Class 3A
Friday’s Games, April 17
Amory 17, East Side 0
Mooreville 8, Ripley 4
Lewisburg 13, Corinth 0
South Pontotoc 19, Amanda Elzy 2
Booneville 3, Independence 0
Houston 9, Charleston 0
North Pontotoc 7, Senatobia 5
Saturday’s Games, April 18
Lewisburg 10, Corinth 7
South Pontotoc 16, Amanda Elzy 1
Mooreville 5, Ripley 0
North Pontotoc 9, Senatobia 3
Booneville 4, Independence 3
Amory 13, East Side 0
Houston 12, Charleston 2
Class 2A
Thursday’s Game, April 16
East Union 19, Leflore County 2
Friday’s Games, April 17
Hamilton at O’Bannon, no report
Mantachie 15-15, Coahoma Co. 0-0
Belmont 10-10, Ruleville 0-0
Bruce 3, Riverside 0
East Union 14, Leflore County 2
Baldwyn 15-17, West Bolivar 0-0
Saturday’s Games, April 18
Hamilton 12, O’Bannon 2
Water Valley 11-6, Leland 0-3
Bruce 4, Riverside 0
Saturday’s Late Linescore
Game 2
Bruce 4, Riverside 0
Bruce 000 202 0 – 4 8 0
Riverside 000 000 0 – 0 6 1
WP: Blake Peden (4-1). LP: Not available.
Multiple hits: (R) None; (B) Tiny Moore, Jay King.
Records: Bruce 14-5, Riverside 20-7.
Note: Bruce sweeps the series and will play host to Belmont on Thursday.
Class 1A
Thursday’s Game, April 16
Calhoun City 12, Ray Brooks 2
Friday’s Games, April 17
Wheeler 14, Potts Camp 7
East Webster 14-16, Puckett 4-2
Smithville 7 Strayhorn 3
Myrtle 6, Biggersville 3
Falkner 15, Hickory Flat 5
West Union 11, Pine Grove 0
Ingomar 14-15, Broad Street 0-0
Calhoun City 12, Ray Brooks 2
Saturday’s Games, April 18
Wheeler 13, Potts Camp 3
Myrtle 15, Biggersville 4
Falkner 10, Hickory Flat 0
Smithville 10, Strayhorn 7
West Union 14, Pine Grove 5
Today’s Game
Vardaman at Greenville St Joe
SECOND ROUND
Note: Game 1 is Thursday, Game 2 Friday and Game 3 Saturday.
Class 1A
Thursday’s Games
Bogue Chitto at East Webster
Calhoun City at Wheeler
Falkner at Ingomar
Smithville at West Union
Myrtle vs. St. Joseph/Vardaman winner
Friday’s Games
East Webster at Bogue Chitto
Wheeler at Calhoun City
Ingomar at Falkner
West Union at Smithville
Myrtle vs. St. Joseph/Vardaman winner
Saturday’s Games
If necessary, Game 3 at Thursday site
Class 2A
Thursday’s Games
Ackerman at Mantachie
Belmont at Bruce
Water Valley at Baldwyn
East Union at Hamilton
Friday’s Games
Mantachie at Ackerman
Bruce at Belmont
Baldwyn at Water Valley
Hamilton at East Union
Saturday’s Games
If necessary, Game 3 at Thursday site
Class 3A
Thursday’s Games
South Pontotoc at Booneville
Mooreville at Amory
Houston at Lewisburg
Louisville at North Pontotoc
Friday’s Games
Booneville at South Pontotoc
Amory at Mooreville
Lewisburg at Houston
North Pontotoc at Louisville
Saturday’s Games
If necessary, Game 3 at Thursday site
Class 4A
Thursday’s Games
New Hope at Pontotoc
IAHS at Oxford
West Lauderdale vs. Tishomingo Co./Ridgeland
Nesoba Central vs. Saltillo/Vicksburg winner
Friday’s Games
Pontotoc at New Hope
Oxford at IAHS
West Lauderdale vs. Tishomingo Co./Ridgeland
Nesoba Central vs. Saltillo/Vicksburg winner
Saturday’s Games
If necessary, Game 3 at Thursday site
PREP SOFTBALL
MHSAA QUARTERFINALs
Thursday’s Games, April 16
Class 3A
Mooreville 1, Houston 0
Nettleton 7, Booneville 0
Class 2A
Hamilton 10, Eupora 0
Hatley 4, Ackerman 2
Class 1A
Smithville 4 West Union 2
Houlka 12, Vardaman 2
Stringer 2, East Webster 1
Friday’s Games, April 17
Nettleton 5 Booneville 4, Nettleton wins series 2-0
Saturday’s Games, April 18
Class 1A
Smithville 14, West Union 7
East Webster 5-11, Stringer 4-1
Houlka 7, Vardaman 5
Class 2A
Hatley 4, Ackerman 0
Hamilton 9, Eupora 7
Class 3A
Mooreville 6, Houston 3
MHSAA SEMIFINALS
Note: Game 1 is Thursday; Games 2 and 3, if necessary, Saturday.
Thursday’s Games
Class 1A
Smithville at Houlka
East Webster at Bogue Chitto
Class 2A
Hamilton at Hatley
Class 3A
Mooreville at Nettleton
Saturday’s Games
Class 1A
Houlka at Smithville
Bogue Chitto at East Webster
Class 2A
Hatley at Hamilton
Class 3A
Nettleton at Mooreville
JUCO Baseball
UPCOMING GAMES
Tuesday
Northeast at Coahoma, 1 p.m.
ICC at Northwest, 1 p.m.
April 25
Northeast at ICC, 3 p.m.
(Regular season ends)
JUCO SOFTball
UPCOMING GAMES
Today
Northeast at ICC, 2 p.m.
(Regular season ends)
COLLEGE BASEBALL
SUNDAY’S RESULTS
SOUTH
Appalachian St. 6, Coll. of Charleston 4
Belmont 10, Stetson 9
Bethune-Cookman 15, Coppin St. 11
Bucknell 6-9, Navy 4-4
Clemson 8, Virginia Tech 1
Florida St. 13, N.C. State 2
Fla. Gulf Coast 10, Lipscomb 9, 10 innings
Furman 4, Wofford 3
George Mason 9, Va. Commonwealth 2
Georgia Southern 11, Davidson 2
Georgia Tech 6, Wake Forest 0
Houston 8, Memphis 5
La Salle 5, George Washington 2
LSU-Shreveport 23, Loyola, NO 9
Louisiana Tech 14, Fresno St. 12
Maryland 12, Duke 8
McNeese St. 14-8, Stephen F. Austin 6-7
Morehead St. 17, Tenn.-Martin 10
New Orleans 11, Fla. International 10
North Carolina 4, Miami 1
N. Carolina Aamp&T 12, Savannah St. 5
North Georgia 7, Ga. Southwestern 0
Rhodes 22, Sewanee 5
Sam Houston St. 9, Nicholls St. 2
South Alabama 8-7, Louisiana-Lafayette 6-4, 1st game, comp. of susp. game
South Carolina 10, Auburn 4
SE Louisiana 12, Texas Aamp&M-Corpus Christi 6
Tulane 4, East Carolina 3
UNC-Greensboro 12, The Citadel 4
Valdosta St. 16, Montevallo 3
West Florida 6, MVSU 4
William amp& Mary 9, Towson 6
SUNDAY’S SEC LINESCORES
At Starkville
Kentucky 22, MSU 17
Kentucky 430 221 433 – 22 22 4
MSU 220 012 316 – 17 21 5
WP: Logan Darnell (4-3). LP: Ricky Bowen (2-3).
Multiple hits: (UK) Chad Wright 4, Andy Burns 3, Chris Bisson 3, Chris Wade 3, Keenan Wiley 3, Gunner Glad 2, Chris McClendon 2, Bryan Rose 2; (MSU) Grant Hogue 3, Jet Butler 3, Ryan Collins 3, Luke Adkins 2, Ryan Duffy 2, Connor Powers 2, Russ Sneed 2, Scott DeLoach 2. 2B: (UK) Wright 2, Burns, Rose; (MSU) Duffy, Sneed, DeLoach. HR: (UK) Bisson; (MSU) Powers, Collins. DP: MSU 1. LOB: Kentucky 9, MSU 12. T: 4:29. A: 2,452.
Records: Kentucky 21-17 (6-12 SEC), MSU 20-20 (6-12).
At Gainesville, Fla.
NO. 16 OLE MISS 5, NO. 20 FLORIDA 3 (8 INN.)
Ole Miss 002 021 00 – 5 8 0
Florida 200 010 00 – 3 7 0
WP: Scott Bittle (4-2). LP: Alex Panteliodis (3-5). Save: Jake Morgan (5).
Multiple hits: (OM) Kyle Henson, Tim Ferguson; (UF) Josh Adams 3. 2B: (OM) Jeremy Travis; (UF) Daniel Pigott. HR: (OM) Henson. DP: None. LOB: Ole Miss 9, Florida 10. T: 3:09. A: 2,839.
SEC TOURNAMENT STANDINGS
SEC ALL
W L Pct. W L Pct.
e1-Georgia 13 5 .722 31 8 .795
w1-Louisiana St. 11 7 .611 28 12 .700
Arkansas 11 7 .611 26 11 .703
Ole Miss 11 7 .611 28 11 .718
Florida 10 8 .556 26 14 .650
Alabama 10 8 .556 27 13 .675
South Carolina 9 9 .500 26 14 .650
Auburn 8 10 .444 25 15 .625
Vanderbilt 7 10 .412 23 16 .590
Miss. State 6 12 .333 20 20 .500
Kentucky 6 12 .333 21 17 .553
Tennessee 5 13 .278 19 22 .463
NOTE: The top teams in each division (e1, w1) plus the next six best winning percentages in conference play advance to the SEC tournament May 20-24 in Hoover, Ala.
Saturday’s Games
Georgia 4, Arkansas 3
Tennessee 7, LSU 5
Mississippi State 4, Kentucky 3
Alabama 7-7, Vanderbilt 3-6
Auburn 6, South Carolina 4
Florida 8, Ole Miss 4
Sunday’s Games
Ole Miss 5, Florida 3
Kentucky 22, Mississippi State 17
South Carolina 10, Auburn 4
Arkansas 2, Georgia 0
Tennessee 9, Louisiana State 4
Tuesday’s Games
Arkansas at Oral Roberts
Samford at Auburn
Florida at Florida Gulf Coast
Kennesaw State at Georgia
Ohio State at Kentucky
SE Louisiana at LSU
Arkansas Little-Rock at Ole Miss
MTSU at Mississippi State
USC Upstate at South Carolina
East Tennessee State at Tennessee
Vanderbilt at Austin Peay
MINOR LEAGUE BASEBALL
Pacific Coast League
American North Division W L Pct. GB
Iowa (Cubs) 7 4 .636 —
Memphis (Cardinals) 6 4 .600 1/2
Nashville (Brewers) 6 5 .545 1
Omaha (Royals) 6 5 .545 1
American South Division W L Pct. GB
Oklahoma City (Rangers) 5 5 .500 —
Albuquerque (Dodgers) 5 6 .455 1/2
New Orleans (Marlins) 4 7 .364 11/2
Round Rock (Astros) 4 7 .364 11/2
Pacific North Division W L Pct. GB
Tacoma (Mariners) 8 3 .727 —
Colorado Springs (Rockies) 7 3 .700 1/2
Salt Lake (Angels) 7 3 .700 1/2
Portland (Padres) 7 4 .636 1
Pacific South Division W L Pct. GB
Sacramento (Athletics) 5 6 .455 —
Reno (Diamondbacks) 4 6 .400 1
Las Vegas (Blue Jays) 2 8 .200 3
Fresno (Giants) 2 9 .182 31/2
Saturday’s Games
Nashville 5, New Orleans 2
Round Rock 7, Iowa 5
Oklahoma 8, Memphis 3
Albuquerque 5, Omaha 4
Salt Lake 9, Reno 6
Sacramento 8, Tacoma 4
Portland 4, Fresno 3
Colorado Springs 9, Las Vegas 4
Sunday’s Games
Iowa 8, Round Rock 2
Omaha 3, Albuquerque 0
Nashville 9, New Orleans 7
Colorado Springs 3, Las Vegas 1
Salt Lake 5, Reno 4, 11 innings
Tacoma 2, Sacramento 1
Oklahoma 6, Memphis 0
Portland 8, Fresno 5
Today’s Games
Albuquerque at Omaha, 11:05 a.m.
Nashville at New Orleans, 11:30 a.m.
Round Rock at Iowa, 12:05 p.m.
Memphis at Oklahoma, 4:05 p.m.
Salt Lake at Reno, 8:05 p.m.
Sacramento at Tacoma, 9 p.m.
Colorado Springs at Las Vegas, 9:05 p.m.
Fresno at Portland, 9:05 p.m.
Southern League
North Division W L Pct. GB
Huntsville (Brewers) 5 5 .500 —
Tennessee (Cubs) 4 5 .444 1/2
Carolina (Reds) 4 6 .400 1
West Tenn (Mariners) 4 6 .400 1
Chattanooga (Dodgers) 3 7 .300 2
South Division W L Pct. GB
Jacksonville (Marlins) 8 2 .800 —
Mobile (Diamondbacks) 8 2 .800 —
Birmingham (White Sox) 6 3 .667 11/2
Montgomery (Rays) 4 6 .400 4
Mississippi (Braves) 3 7 .300 5
Saturday’s Games
Mississippi 6, Huntsville 3
Jacksonville 17, West Tenn 0
Montgomery 10, Chattanooga 5
Birmingham 8, Tennessee 3
Mobile 9, Carolina 4
Sunday’s Games
Birmingham at Tennessee, ppd., rain
Today’s Games
Huntsville at Carolina, 6:15 p.m.
Tennessee at West Tenn, 7:05 p.m.
Mobile at Montgomery, 7:05 p.m.
Jacksonville at Birmingham, 7:05 p.m.
Chattanooga at Mississippi, 7:05 p.m.
PRO BASKETBALL
NBA PLAYOFFS
First Round (Best-of-7)
EASTERN CONFERENCE
Cleveland vs. Detroit
Cleveland leads 1-0
Saturday: Cleveland 102, Detroit 84
Tuesday: at Cleveland, 7 p.m.
Friday: at Detroit, 6 p.m.
April 26: at Detroit, 2:30 p.m.
April 29: at Cleveland, TBA, if necessary
May 1: at Detroit, TBA, if necessary
May 3: at Cleveland, TBA, if necessary
Boston vs. Chicago
Chicago leads 1-0
Saturday: Chicago 105, Boston 103, OT
Today: at Boston, 6 p.m.
Thursday: at Chicago, 7 p.m.
April 26: at Chicago, noon
April 28: at Boston, TBA, if necessary
April 30: at Chicago, TBA, if necessary
May 2: at Boston, TBA, if necessary
Orlando vs. Philadelphia
Philadelphia leads 1-0
Sunday: Philadelphia 100, Orlando 98
Wednesday: at Orlando, 6 p.m.
Friday: at Philadelphia, 7 p.m.
April 26: at Philadelphia, 5:30 p.m.
April 28: at Orlando, TBA, if necessary
April 30: at Philadelphia, TBA, if necessary
May 2: at Orlando, TBA, if necessary
Atlanta vs. Miami
Atlanta leads 1-0
Sunday: Atlanta 90, Miami 64
Wednesday: at Atlanta, 7 p.m.
April 25: at Miami, 5:30 p.m.
April 27: at Miami, TBA
April 29: at Atlanta, TBA, if necessary
May 1: at Miami, TBA, if necessary
May 3: at Atlanta, TBA, if necessary
WESTERN CONFERENCE
L.A. Lakers vs. Utah
L.A. Lakers lead 1-0
Sunday: L.A. Lakers 113, Utah 100
Tuesday: at L.A. Lakers, 9:30 p.m.
Thursday: at Utah, 9:30 p.m.
April 25: at Utah, 8 p.m.
April 27: at L.A. Lakers, TBA, if necessary
April 30: at Utah, TBA, if necessary
May 2: at L.A. Lakers, TBA, if necessary
Denver vs. New Orleans
Sunday: at Denver, late
Wednesday: at Denver, 9:30 p.m.
April 25: at New Orleans, noon
April 27: at New Orleans, TBA
April 29: at Denver, TBA, if necessary
May 1: at New Orleans, TBA, if necessary
May 3: at Denver, TBA, if necessary
San Antonio vs. Dallas
Dallas leads 1-0
Saturday: Dallas 105, San Antonio 97
Today: at San Antonio, 8:30 p.m.
Thursday: at Dallas, 7:30 p.m.
April 25: at Dallas, 3 p.m.
April 28: at San Antonio, TBA, if necessary
May 1: at Dallas, TBA, if necessary
May 3: at San Antonio, TBA, if necessary
Portland vs. Houston
Houston leads 1-0
Saturday: Houston 108, Portland 81
Tuesday: at Portland, 9 p.m.
Friday: at Houston, 8:30 p.m.
April 26: at Houston, 8 p.m.
April 28: at Portland, TBA, if necessary
April 30: at Houston, TBA, if necessary
May 2: at Portland, TBA, if necessary
PRO GOLF
PGA Tour HERITAGE CLASSIC
At Harbour Town Golf Links, Hilton Head, S.C.
Purse: $5.7 million; Yardage: 6,973; Par: 71
Sunday’s Top 25 Final-Round Leaders
Brian Gay, $1,026,000 67-66-67-64 — 264
Luke Donald, $501,600 73-70-65-66 — 274
Briny Baird, $501,600 69-72-65-68 — 274
Lee Janzen, $250,800 65-70-69-71 — 275
Todd Hamilton, $250,800 68-66-71-70 — 275
J. M. Olazabal, $198,075 68-71-70-67 — 276
Tim Wilkinson, $198,075 71-67-65-73 — 276
Rory Sabbatini, $165,300 70-68-73-66 — 277
Matt Weibring, $165,300 70-70-69-68 — 277
Tim Petrovic, $165,300 68-70-69-70 — 277
Paul Casey, $136,800 73-70-69-66 — 278
Woody Austin, $136,800 70-73-66-69 — 278
To. Armour III, $94,763 70-68-74-67 — 279
Boo Weekley, $94,763 69-72-70-68 — 279
Dean Wilson, $94,763 69-74-68-68 — 279
Steve Marino, $94,763 71-73-67-68 — 279
Spencer Levin, $94,763 72-72-66-69 — 279
Bo Van Pelt, $94,763 73-70-66-70 — 279
Bob Estes, $94,763 68-71-69-71 — 279
Alex Cejka, $94,763 64-71-72-72 — 279
Scott Verplank, $59,280 72-66-73-69 — 280
Aaron Baddeley, $59,280 75-68-67-70 — 280
Jeff Maggert, $59,280 68-75-66-71 — 280
Tom Lehman, $59,280 70-69-68-73 — 280
Davis Love III, $59,280 70-67-69-74 — 280
Champions TOUR
OUTBACK STEAKHOUSE PRO-AM
At TPC Tampa Bay, Lutz, Fla.
Purse: $1.7 million; Yardage: 6,828; Par: 71
Sunday’s Top 25 Final-Round Leaders
Nick Price, $255,000 66-67-71 — 204
Larry Nelson, $150,450 65-71-70 — 206
Loren Roberts, $102,283 71-69-67 — 207
Lonnie Nielsen, $102,283 68-69-70 — 207
Hal Sutton, $102,283 74-64-69 — 207
Jay Haas, $81,600 68-68-72 — 208
Mike McCullough, $61,200 67-69-73 — 209
Jim Thorpe, $44,880 71-71-68 — 210
Mark O’Meara, $44,880 73-68-69 — 210
John Cook, $44,880 69-72-69 — 210
Bruce Fleisher, $44,880 69-72-69 — 210
Larry Mize, $44,880 69-71-70 — 210
Bernhard Langer, $32,300 70-72-69 — 211
Tom Wargo, $32,300 70-70-71 — 211
David Eger, $32,300 69-71-71 — 211
Scott Hoch, $25,602 70-73-69 — 212
Gene Jones, $25,602 72-72-68 — 212
Fuzzy Zoeller, $25,602 70-72-70 — 212
Joey Sindelar, $25,602 72-70-70 — 212
Mark McNulty, $25,602 67-72-73 — 212
Andy Bean, $17,996 71-72-70 — 213
Mike Goodes, $17,996 71-73-69 — 213
Dan Forsman, $17,996 73-70-70 — 213
Craig Stadler, $17,996 76-69-68 — 213
Jeff Sluman, $17,996 72-70-71 — 213
PRO HOCKEY
National Hockey League Playoffs
First Round (Best-of-7)
EASTERN CONFERENCE
Boston vs. Montreal
Boston leads series 2-0
Thursday: Boston 4, Montreal 2
Saturday: Boston 5, Montreal 1
Today: at Montreal, 6 p.m.
Wednesday: at Montreal, 6 p.m.
April 25: at Boston, 6 p.m., if necessary
April 27: at Montreal, TBD, if necessary
April 29: at Boston, TBD, if necessary
Washington vs. N.Y. Rangers
N.Y. Rangers lead series 2-0
April 15: Rangers 4, Washington 3
Saturday: N.Y. Rangers 1, Washington 0
Today: at N.Y. Rangers, 6 p.m.
Wednesday: at N.Y. Rangers, 6 p.m.
Friday: at Wash., 6 p.m., if necessary
April 26: at N.Y., 1 p.m., if necessary
April 28: at Washington, TBD, if necessary
New Jersey vs. Carolina
New Jersey leads series tied 2-1
April 15: New Jersey 4, Carolina 1
Friday: Carolina 2, New Jersey 1, OT
Sunday: New Jersey 3, Carolina 2
Tuesday: at Carolina, 6:30 p.m.
April 23: at N.J., 6:30 p.m., if necessary
April 26: at Carolina, TBD, if necessary
April 28: at N.J., 6:30 p.m., if necessary
Pittsburgh vs. Philadelphia
Pittsburgh leads series 2-1
April 15: Pittsburgh 4, Philadelphia 1
Friday: Pittsburgh 3, Philadelphia 2
Sunday: Philadelphia 6, Pittsburgh 3
Tuesday: at Philadelphia, 7 p.m.
Thursday: at Pitts., 7 p.m., if necessary
Saturday: at Phila., 3 p.m., if necessary
April 27: at Pittsburgh, TBD, if necessary
WESTERN CONFERENCE
San Jose vs. Anaheim
Anaheim leads series 1-0
Thursday: Anaheim 2, San Jose 0
Sunday: at San Jose, late
Tuesday: at Anaheim, 9:30 p.m.
Thursday: at Anaheim, 9:30 p.m.
April 25: at San Jose, 9 p.m., if necessary
April 27: at Anaheim, TBD, if necessary
April 29: at San Jose, TBD, if necessary
Detroit vs. Columbus
Detroit leads series 2-0
Thursday: Detroit 4, Columbus 1
Saturday: Detroit 4, Columbus 0
Tuesday: at Columbus, 6 p.m.
Thursday: at Columbus, 6 p.m.
April 25: at Detroit, 6 p.m., if necessary
Saturday: at Columbus, TBD, if necessary
April 29: at Detroit, TBD, if necessary
Vancouver vs. St. Louis
Vancouver leads series 2-0
Wednesday: Vancouver 2, St. Louis 1
Friday: Vancouver 3, St. Louis 0
Sunday: at St. Louis, late
Tuesday: at St. Louis, 7 p.m.
April 24: at Vancouver, 9 p.m., if necessary
April 26: at St. Louis, 7 p.m., if necessary
April 28: at Vancouver, TBD, if necessary
Chicago vs. Calgary
Chicago leads series 2-0
Thursday: Chicago 3, Calgary 2, OT
Saturday: Chicago 3, Calgary 2
Today: at Calgary, 7:30 p.m.
Wednesday: at Calgary, 8 p.m.
April 25: at Chicago, 7 p.m., if necessary
April 27: at Calgary, TBD, if necessary
April 29: at Chicago, TBD, if necessary
Central League Playoffs
CONFERENCE FINALS (Best-of-7)
Northern Conference
Colorado 2, Mississippi 0
Wednesday: Colorado 3, Mississippi 2, OT
Friday: Colorado 4, Mississippi 1
Tuesday: at Mississippi
Thursday: at Mississippi
April 24: at Mississippi, if necessary
April 26: at Colorado, if necessary
April 27: at Colorado, if necessary
Southern Conference
Texas vs. Odessa
Texas leads series 3-2.
April 10: Odessa 3, Texas 1
April 11: Texas 4, Odessa 1
April 14: Texas 3, Odessa 0
Thursday: Odessa 2, Texas 0
Saturday: Texas 7, Odessa 5
April 23: at Odessa
April 25: at Texas, if necessary
AUTO RACING
NASCAR Sprint Cup Subway Fresh Fit 500
At Phoenix International Raceway
Lap length: 1.0 miles
(Start position in parentheses)
1. (1) Mark Martin, Chevrolet, 312 laps, 145.6 rating, 195 points, $232,150.
2. (6) Tony Stewart, (C), 312, 121, 175, $183,223.
3. (3) Kurt Busch, Dodge, 312, 124.7, 170, $145,375.
4. (10) Jimmie Johnson, (C), 312, 104.5, 165, $167,711.
5. (13) Greg Biffle, Ford, 312, 106.6, 155, $122,400.
6. (12) Denny Hamlin, Toyota, 312, 98.7, 150, $107,975.
7. (26) Martin Truex Jr., (C), 312, 96.9, 146, $124,690.
8. (8) David Reutimann, (T), 312, 107.8, 147, $109,723.
9. (35) Sam Hornish Jr., (D), 312, 72.7, 138, $106,860.
10. (11) Carl Edwards, (F), 312, 90.5, 134, $127,756.
11. (28) Jamie McMurray, (F), 312, 82.8, 130, $87,600.
12. (36) Reed Sorenson, (D), 312, 71, 127, $115,001.
13. (21) Kasey Kahne, (D), 312, 84.5, 124, $115,348.
14. (29) Marcos Ambrose, (T), 312, 76, 121, $89,423.
15. (16) Jeff Burton, (C), 312, 85.8, 118, $117,381.
16. (30) Ryan Newman, (C), 312, 78.3, 120, $110,529.
17. (2) Kyle Busch, (T), 312, 101.5, 112, $117,023.
18. (19) David Stremme, (D), 311, 67.8, 109, $105,115.
19. (5) Brian Vickers, (T), 311, 90.1, 111, $100,298.
20. (38) Casey Mears, (C), 311, 57.7, 103, $87,900.
21. (31) Joey Logano, (T), 311, 50.7, 100, $116,851.
22. (14) David Ragan, (F), 311, 67.9, 97, $79,450.
23. (7) Paul Menard, (F), 311, 59.5, 94, $102,581.
24. (20) Juan Pablo Montoya, (C), 311, 75.4, 91, $105,548.
25. (4) Jeff Gordon, (C), 311, 92.9, 88, $108,801.
26. (24) Clint Bowyer, (C), 311, 54.8, 85, $70,525.
27. (17) Matt Kenseth, (F), 311, 61.4, 82, $113,440.
28. (9) Regan Smith, (C), 311, 68, 79, $67,075.
29. (42) Bobby Labonte, (F), 311, 44.2, 81, $97,679.
30. (33) Kevin Harvick, (C), 311, 47.2, 73, $107,653.
31. (15) Dale Earnhardt Jr., (C), 310, 71.2, 75, $84,660.
32. (40) Elliott Sadler, (D), 310, 39.1, 67, $77,475.
33. (27) David Gilliland, (C), 310, 47.1, 64, $67,300.
34. (18) Scott Speed, (T), 310, 45, 61, $80,798.
35. (25) AJ Allmendinger, (D), 309, 44.7, 58, $66,100.
36. (37) Scott Riggs, (T), 307, 34.6, 55, $66,950.
37. (32) Michael Waltrip, (T), 307, 33.3, 57, $73,825.
38. (41) John Andretti, (C), 307, 28.6, 49, $73,675.
39. (23) Robby Gordon, (T), 243, 54.4, 46, $84,310.
40. (39) Sterling Marlin, (D), accident, 117, 29.9, 43, $65,400.
41. (22) Joe Nemechek, (T), rear axle, 76, 28.6, 40, $65,250.
42. (34) Dave Blaney, (T), brakes, 59, 31, 37, $65,125.
43. (43) Tony Raines, (D), brakes, 56, 24, 34, $65,496.
Race Statistics
Average Speed of Race Winner: 108.042 mph.
Time of Race: 2 hours, 53 minutes, 16 seconds.
Margin of Victory: 0.734 seconds.
Caution Flags: Six for 29 laps.
Lead Changes: 14 among 10 drivers.
Lap Leaders: M.Martin 1-55; M.Waltrip 56; M.Martin 57-103; B.Labonte 104; Ku.Busch 105-167; D.Earnhardt Jr. 168-219; T.Stewart 220-238; M.Martin 239-240; D.Reutimann 241; J.Johnson 242; B.Vickers 243-244; D.Earnhardt Jr. 245-255; M.Martin 256-302; R.Newman 303-306; M.Martin 307-312.
Leaders Summary (Driver, Times Led, Laps Led): M.Martin, 5 times for 157 laps; Ku.Busch, 1 time for 63 laps; D.Earnhardt Jr., 2 times for 63 laps; T.Stewart, 1 time for 19 laps; R.Newman, 1 time for 4 laps; B.Vickers, 1 time for 2 laps; J.Johnson, 1 time for 1 lap; D.Reutimann, 1 time for 1 lap; B.Labonte, 1 time for 1 lap; M.Waltrip, 1 time for 1 lap.
Top 12 in Points: 1. J.Gordon, 1,242. 2. J.Johnson, 1,157. 3. Ku.Busch, 1,144. 4. T.Stewart, 1,138. 5. D.Hamlin, 1,088. 6. C.Bowyer, 1,052. 7. Ky.Busch, 1,026. 8. C.Edwards, 1,023. 9. D.Reutimann, 992. 10. K.Kahne, 975. 11. J.Burton, 953. 12. M.Kenseth, 946.
IndyCar Grand Prix of Long Beach
Sunday’s Results
At Streets of Long Beach, Long Beach, Calif.
Lap length: 1.968 miles
(All chassis Dallara, all engines Honda)
(Start position in parentheses)
1. (2) Dario Franchitti, 85 laps, 84.491 mph.
2. (1) Will Power, 85.
3. (11) Tony Kanaan, 85.
4. (22) Danica Patrick, 85.
5. (14) Dan Wheldon, 85.
6. (19) Marco Andretti, 85.
7. (8) Helio Castroneves, 85.
8. (3) Raphael Matos, 85.
9. (15) Robert Doornbos, 85.
10. (9) Alex Tagliani, 85.
11. (12) Ryan Hunter-Reay, 85.
12. (7) Graham Rahal, 85.
13. (10) Ryan Briscoe, 85.
14. (20) Vitor Meira, 84.
15. (6) Scott Dixon, 84.
16. (18) Darren Manning, 84.
17. (21) Stanton Barrett, 84.
18. (23) Ed Carpenter, 82.
19. (13) Mario Moraes, 71, contact.
20. (17) Hideki Mutoh, 60.
21. (16) Mike Conway, 51, contact.
22. (5) Justin Wilson, 24, contact.
23. (4) E.J. Viso, 16, contact.
Race Statistics
Time of Race: 1 hour, 58 minutes, 47.4658 seconds.
Margin of Victory: 3.3182 seconds.
Caution Flags: Five for 18 laps
Lead Changes: Six among six drivers.
Lap Leaders: Power 1-16, Matos 17-18, Kanaan 19-25, Andretti 26-31, Franchitti 32-52, Castroneves 53-55, Franchitti 56-85.
Point Standings: 1. Franchitti, 84. 2. Power, 69. 3. Briscoe, 67. 4. Kanaan, 65. 5. Hunter-Reay, 59. 6. Wilson, 49. 7. Wheldon, 46. 8 (tie). Andretti and Rahal, 45. 10. Patrick, 44.
Formula One Chinese Grand Prix
Sunday’s Results
At Shanghai International Circuit, Shanghai
Lap length: 3.39 miles
1. Sebastian Vettel, Germany, Red Bull, 56 laps, 1:57:43.485, 96.611 mph.
2. Mark Webber, Australia, Red Bull, 56, 10.970 seconds behind.
3. Jenson Button, England, Brawn, 56, 44.975.
4. Rubens Barrichello, Brazil, Brawn, 56, 1:03.704.
5. Heikki Kovalainen, Finland, McLaren Mercedes, 56, 1:05.102.
6. Lewis Hamilton, England, McLaren Mercedes, 56, 1:11.866.
7. Timo Glock, Germany, Toyota, 56, 1:14.476.
8. Sebastien Buemi, Switzerland, Toro Rosso, 56, 1:16.439.
9. Fernando Alonso, Spain, Renault, 56, 1:24.309.
10. Kimi Raikkonen, Finland, Ferrari, 56, 1:31.750.
11. Sebastien Bourdais, France, Toro Rosso, 56, 1:34.156.
12. Nick Heidfeld, Germany, BMW Sauber, 56, 1:35.834.
13. Robert Kubica, Poland, BMW Sauber, 56, 1:46.853.
14. Giancarlo Fisichella, Italy, Force India, 55, +1 lap.
15. Nico Rosberg, Germany, Williams, 55, +1 lap.
16. Nelson Piquet Jr., Brazil, Renault, 54, +2 laps.
Not Classfied
17. Adrian Sutil, Germany, Force India, 50, Accident.
18. Kazuki Nakajima, Japan, Williams, 43, Mechanical.
19. Felipe Massa, Brazil, Ferrari, 20, Mechanical.
20. Jarno Trulli, Italy, Toyota, 18, Accident Damage.
Drivers Standings
(After three of 17 races)
1. Jenson Button, England, Brawn, 21 points.
2. Rubens Barrichello, Brazil, Brawn, 15.
3. Sebastian Vettel, Germany, Red Bull, 10.
4. Timo Glock, Germany, Toyota, 10.
5. Mark Webber, Australia, Red Bull, 9.5.
6. Jarno Trulli, Italy, Toyota, 8.5.
7. Nick Heidfeld, Germany, BMW Sauber, 4.
8. Fernando Alonso, Spain, Renault, 4.
9. Heikki Kovalainen, Finland, McLaren Mercedes, 4.
10. Lewis Hamilton, England, McLaren Mercedes, 4.
11. Nico Rosberg, Germany, Williams, 3.5.
12. Sebastien Buemi, Switzerland, Toro Rosso, 3.
13. Sebastien Bourdais, France, Toro Rosso, 1.
Constructors Standings
(After three of 17 races)
1. Brawn, 36 points.
2. Red Bull, 19.5.
3. Toyota, 18.5.
4. McLaren Mercedes, 8.
5. BMW Sauber, 4.
6. Renault, 4.
7. Toro Rosso, 4.
8. Williams, 3.5.
SPORTS MOVES
sUNday’s Transactions
BASEBALL
Major League Baseball
MLB–Reduced the six-game suspension of Boston RHP Josh Beckett to five games.
American League
NEW YORK YANKEES–Optioned RHP Anthony Claggett to Scranton/Wilkes-Barre (IL). Recalled RHP Steven Jackson from Scranton/Wilkes-Barre (IL).
National League
NEW YORK METS–Designated RHP Nelson Figueroa for assignment. Purchased the contract of LHP Casey Fossum from Buffalo (IL).
SAN DIEGO PADRES–Recalled RHP Josh Geer from Portland (PCL). Placed RHP Walter Silva on the 15-day DL, retroactive to April 14.
WASHINGTON NATIONALS–Recalled OF Justin Maxwell from Syracuse (IL). Optioned RHP Saul Rivera and C Josh Bard to Syracuse (IL). Designated RHP Steven Shell and LHP Will Ledezma for assignment.
HOCKEY
National Hockey League
NHL–Suspended Boston F Milan Lucic one game for a blow to the head against Montreal F Maxim Lapierre in an April 18 playoff game.
Daily Journal, The Associated Press

 

Brad Locke