NEMS Daily Journal Sports Honor Roll April 15, 2011

By NEMS Daily Journal

– This weekly high school honor roll is compiled from reports called or emailed into the Daily Journal. Coaches are asked to report any other outstanding performances to Gene Phelps at 678-1593 or by email at gene.phelps@journalinc.com by 5 p.m. on Wednesday.

Baseball
Cody Parham, Belmont: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Red Bay, Ala.
Jake Beck, Alcorn Central: Had 3 hits, including a double and a home run, in team’s win vs. Tishomingo County.
Justin Sparks, Alcorn Central: Had 3 hits, including a home run, in team’s win vs. Tishomingo County.
Blake McCullough, Tupelo High: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Columbus.
Matthew Prochaska, Mantachie: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Walnut; threw a no-hitter in team’s win vs. New Site.
Collin Minga, Mantachie: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Walnut.
Cole Stephens, Mantachie: Had 3 hits, including a home run, in team’s win vs. Walnut.
Austin Todd, Tremont: Had 6 hits, including a double and a triple, in team’s wins vs. West Oktibbeha.
Will Robertson, Falkner: Had 6 hits, including 3 home runs in an inning – 2 were grand slams – a double and a triple, in team’s wins vs. Jumpertown and Walnut; Struck out 18 in team’s win vs. Thrasher.
Channing Nanney, Mooreville: Had 16 strikeouts in team’s win vs. Winona.
Alex Boland, East Union: Had 3 hits, including a double and a home run, in team’s win vs. Baldwyn; had 3 hits, including a double, in team’s loss to Pine Grove.
Jeremy Powers, Alcorn Central: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Booneville.
Andrew Lambert, Booneville: Had 3 hits, including a triple, in team’s loss to Alcorn Central.
Cody Wells, Walnut: Had 3 hits, including a triple, in team’s win vs. New Site; had 3 hits, including a home run, in team’s loss to Falkner.
David Gibson, Kossuth: Had 2 home runs in team’s loss vs. Amory.
Forest Williams, Amory: Had 2 home runs and 4 RBIs in team’s win vs. Kossuth.
Grant Franklin, Nettleton: Had 3 hits, including a double, in team’s loss to Itawamba AHS.
Trevor Hood, Belmont: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Tishomingo County.
Luke Stanley, Lafayette: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. New Albany.
Andrew Hopper, Pine Grove: Had 3 hits, including a double and a home run, in team’s win vs. New Site.
Raygan Stroupe, Pine Grove: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. East Union.
Clark Martin, Booneville: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Tupelo Christian Prep.
Justin Payne, Belmont: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Thrasher.
Zack Carpenter, Belmont: Had 3 hits, including a double and a home run, in team’s win vs. Thrasher.
Hunter Robison, Lafayette: Had 3 hits, including a double and a home run, in team’s win vs. Center Hill.
Jacob Laiche, Houston: Had 3 doubles in team’s loss to New Hope.
Ryan Hill, Amory: Had 4 hits in team’s win vs. Caledonia.
Trey Barkley, East Union: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Hickory Flat.
Kyle Robbins, North Pontotoc: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Shannon.
Austin Earnest, Hamilton: Had 4 hits, including a double, in team’s win vs. Hatley.
Austin Lewis, Hamilton: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Hatley.

Softball
Mariah Terry, Itawamba AHS: Had 3 hits, including a triple and a home run, in team’s win vs. Shannon.
Haley Moore, Itawamba AHS: Had 3 hits, including a home run, in team’s win vs. Shannon.
Gracie Michael, Wheeler: Had 2 home runs in team’s win vs. Pine Grove.
Julianna Garner, West Union: Had 4 hits, including a double and a triple, in team’s win vs. Ingomar.
Hanna McQuary, West Union: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Ingomar.
Kerisa Thrasher, Belmont: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Ripley.
Anna Leigh Coleman, Kossuth: Had 3 hits, including a home run, in team’s loss to Corinth.
Shelby Stewart, Kossuth: Had 4 hits in team’s loss to Corinth.
Stennett Smith, Corinth: Had 3 hits, including a home run, in team’s win vs. Kossuth.
Erica Clifton, Walnut: Had 3 hits, including a double, in team’s loss to New Site.
Nikki Taylor, New Site: Had 3 hits, including a triple and a home run, in team’s win vs. Walnut.
Megan Allred, Tishomingo County: Had 3 hits, including a double and a home run, in team’s win vs. Booneville.
Laci Jo Fugett, Vardaman: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Tupelo Christian Prep.
Laken Shankle, Bruce: Had 3 hits, including a triple, in team’s loss to East Union.
Rachel Elder, East Union: Had 4 hits, including 2 doubles, in team’s win vs. Bruce.
Heather Dillard, East Union: Had 4 hits in team’s win vs. Bruce.
C.J. Winters, East Union: Had 4 hits in team’s win vs. Bruce.
Calla Basil, East Union: Had 3 hits, including a double, in team’s win vs. Bruce.
Corey Hollis, Lafayette: Had 2 home runs in team’s win vs. Lewisburg.

Golf
Clif Hanna, Pontotoc: Shot a 38 to earn medalist honors in a match vs. Tupelo and Saltillo.
Kathleen Reynolds, Tupelo: Shot a 44 to earn medalist honors in a match vs. Pontotoc and Saltillo.
Zack Pritchett, Marshall Academy: Shot a 36 to earn medalist honors in a match vs. Corinth, Baldwyn and Thrasher.
Austin Bynum, West Union: Shot a 35 to earn medalist honors in a match vs. Walnut.
Allie Newby, West Union: Shot a 48 to earn medalist honors in a match vs. Walnut.
T.J. Morgan, Bruce: Shot a 36 to earn medalist honors in a match vs. Houston, Calhoun City and East Webster.
Fletcher Johnson, Tupelo High: Shot a 72 to earn co-medalist honors at a tournament at the Jackson Country Club.
Austin Rose, Tupelo High: Shot a 73 to earn All-Tournament honors at a tournament at the Jackson Country Club.

Track & Field
Rhandi Ball, Pontotoc: Won the 100- and 200-meter and 100-meter hurdles Class I events at the Pontotoc Meet.
Ebony Brinker, Pontotoc: Won the 400-meter and long and triple jump Class I event at the Pontotoc Meet.
Kiki Gwyn, Kossuth: Won the 100- and 200-meter Class II events at the Pontotoc meet.
Justin Cox, West Point: Won the 100-meter and triple jump Class I events at the Pontotoc meet.
Taylor Smith, Corinth: Won the 110- and 300-meter hurdle and pole vault Class II events at the Pontotoc meet.
George Fradenburg, Tupelo Christian Prep: Won the 100-meter and long jump Class II events at the Pontotoc meet.

Click here for more High School sports NEMissPreps.com.