NO SHOWDOWN IN T-TOWN The T-Town Showdown boys basketball tournament scheduled for this Saturday at Tupelo High School has been postponed to a later date this summer

ANNOUNCEMENTS
NO SHOWDOWN IN T-TOWN
The T-Town Showdown boys basketball tournament scheduled for this Saturday at Tupelo High School has been postponed to a later date this summer. That date has not been announced yet.
Rock-N-Rollers Tryouts
The Tupelo Rock-N-Rollers of the newly-formed WBA Exposure League are conducting tryouts for men’s players with college basketball experience.
A tryout is scheduled for Saturday (9 a.m.-5 p.m.) at the West Point High School gym.
The registration fee is $50 per player. For more information, contact Russell Brooks at 523-0984.
Mullen AND ALCORN COUNTY MSU ALUMNI
Mississippi State football coach Dan Mullen will be the featured guest at the Alcorn County chapter of the MSU Alumni Association on May 13. A dinner starts at 6:30 p.m. with a program to follow at 7:15. It will be held at the MSU Extension Center, 2200 Levee Road in Corinth.
Cost is $10 for adults and $5 for kids 12 and under. Those who RSVP by May 10 will be entered in a drawing to win a football autographed by Mullen.
For more information or to RSVP, contact Chris Carson at msu1chris@yahoo.com or 287-5322.
NEMCC baseball tryouts
Northeast Mississippi Community College will hold a baseball tryout for unsigned high school seniors on Monday, May 18, at 1 p.m. at Harold T. White Field (Booneville City Park). Those who participated in Arpil 27 tryout may not participate. For more information on the Northeast baseball tryout, contact head coach Kent Farris at 662-720-7309 or e-mail wkfarris@nemcc.edu.
ICC softball tryouts
Itawamba Community College will hold a softball tryout on Wednesday, May 13, at 2 p.m. at the ICC softball field in Fulton. For more information on the Itawamba softball tryout, contact head coach Chad Case at 662-862-8159.
Tupelo High softball tryouts
Tupelo High School will have its softball tryouts on May 14 and May 19 at 4 p.m. both days at Tupelo High School.
The tryouts are open to girls who will be entering the seventh through 12th grades for the next school year.
Anyone interested in trying out is to contact Michael Gable at 841-8888 or jmgable@tupeloschools.com. All paperwork has to be turned in by May 12.
Fast-pitch teams sought
for development league
Area high school fast-pitch softball teams and players are being sought to participate in the Northeast Mississippi Fast-pitch Development League. Players can sign up with their team or individually.
The league begins play in late May and runs through June. Contact Will Lowrey at 871-9101.
Softball pitchers needed
The Tupelo Express 14-Under girls fastpitch softball team is seeking pitchers for its summer roster. Contact coach Mike Lail at 231-1966 or Tupelomarathon@yahoo.com.
PREP BASEBALL
MHSAA Playoffs
Semifinals (best-of-3s)
Class 1A
Thursday
Stringer 1, St. Aloysius 0
Stringer leads series 1-0
West Union 7, Ingomar 1
Ingomar 000 000 1 – 1 2 1
West Union 400 012 x – 7 10 1
WP: Devin Brock. LP: John Logan.
Multiple hits: (WU) Wesley Jumper, Bo Garrett, Hunter McQuary 3. 2B: (WU) Jumper, Luke Waite. HR: (WU) Taylor English.
Records: West Union 17-11, Ingomar 23-5.
Wesst Union leads series 1-0
Today
Stringer at St. Aloysius, 6 p.m.
West Union vs. Ingomar, 6:30 p.m.
Saturday (if necessary)
Ingomar at West Union, TBA
St. Aloysius at Stringer, TBA
Class 2A
Thursday
St. Andrew’s 5, Taylorsville 4
St. Andrew’s leads series 1-0
Water Valley at Ackerman, no report
Today
Ackerman at Water Valley, 6 p.m.
St. Andrew’s at Taylorsville, 7 p.m.
Saturday (if necessary)
Water Valley at Ackerman, TBA
Taylorsville at St. Andrew’s, 7 p.m.
Class 3A
Thursday
Sumrall vs. Purvis, ppd. rain
South Pontotoc 14, Mooreville 11
Mooreville 203 111 3 – 11 13 3
South Pontotoc 651 101 x – 14 10 3
WP: Heath Kitchens (8-5). LP: Ben Kingsley (9-2).
Multiple hits: (M) Taylor Dickerson 4, Kingsley 3; (S) Jared Wilson 3, Lance Carter 3, Justin Dillard. 2B: (S) Carter. HR: (M) Gary Johnson, Kingsley, Channing Nanney’ (S) David Bowen, Jermaine Bean.
Records: South Pontotoc 21-12, Mooreville 24-11.
South Pontotoc leads series 1-0
Today
South Pontotoc at Mooreville, 6 p.m.
Purvis at Sumrall, 6 p.m.
Saturday (if necessary)
Mooreville at South Pontotoc, 1 p.m.
Purvis at Sumrall, TBD
Class 4A
Thursday
West Lauderdale 11, New Hope 4
West Lauderdale leads series 1-0
East Central 6, Picayune 4
East Central leads series 1-0
Today
West Lauderdale at New Hope, 6 p.m.
Picayune at East Central, 6 p.m.
Saturday (if necessary)
New Hope at West Lauderdale, TBA
East Central at Picayune, TBA
Class 5A
Thursday
Ocean Springs 10, Petal 0
Ocean Springs leads series 1-0
Madison Central 8, Tupelo 5
Tupelo 100 400 0 – 5 8 1
Madison 000 620 x – 8 4 1
WP: Brayden Jones 8-2. LP: Kyle Graham (3-1).
Multiple hits: (T) Chris Stratton 3. 2B: (MC) Alex Collum; (T) Collin Dexter, Lex Rutledge. HR: (MC) Jones, Ryan Bolden.
Records: Tupelo 24-7. Madison Central 24-5.
Madison Central leads series 1-0
Today
Madison Central at Tupelo, 6 p.m.
Ocean Springs at Petal, 7 p.m.
Saturday (if necessary)
Tupelo at Madison Central, 6 p.m.
Petal at Ocean Springs, 7 p.m.
PREP GOLF
MHSAA Championships
Boys Class 5A
Wednesday-Thursday at Reunnion Golf and Country Club, Madison (par 72, 6,670 yards)
Team scores: Tupelo 599 (306-292); Northwest Rankin 602 (302-300); Madison Central 616 (305-311); Oak Grove 617 (311-306); Ocean Springs 626 (315-311); DeSoto Central 631 (315-316);
Warren Central 665 (341-324); Biloxi 671 (335-336); Meridian 689 (336-353); Hancock Central 693 (345-348); Brandon 698 (346-352); Starkville 703 (349-354); Gulfport 710 (355-355).
Top individuals: Kevin Brady, Northwest Rankin 145 (72-73), won medalist playoff on second hole; Fletcher Johson, Tupelo 145 (76-69); Chard Cupples, DeSoto Central 145 (74-74)
Tupelo: Johnson, Bo Reed 151 (75-76); Noah West 151 (78-73); Wilson Reeder 152(78-74); Tucker Napier 163 (81-82).
Starkville: Ryan Lacy 164 (86-78); Kyle Lacy 175 (82-93); Logan Maddox 179 (90-89); Ben Newman 185 (91-94); William Rednour 209 (106-103).
Boys Class 2A
Wednesday-Thursday at Forest Country Club
Team scores: 1, St. Patrick, 652; 2, Baldwyn, 660; 3, Wesson, 680; 4, St. Andrew’s, 682; 5, Richton, 684; 6, Forest, 698; 7, Philadelphia, 703.
Top individuals: 1, T.J. Morgan, Bruce, 146 (77-69,); 2, Tucker Jenkins, Baldwyn, 153 (81-72); 3, Leland Dunning, St. Patrick, 153 (76-77).
Baldwyn: Jenkins; Jordan Wilson 164 ( 82-82); Bishop Davis 165 (79-86); Clayton Gray 178 (90-88).
Girls Class II
Monday-Tuesday at Patrick Farms, Brandon
Team scores: Center Hill 324, Biloxi 346, New Albany 365, Warren Central 371, Tupelo 379, Madison Central 396, Hancock 416 , West Jones 433, Oxford 442, George County 471, Meridian 501. Top finishers: Meagan Roberts, Ocean Springs, 135 (68-67). Esther Huffman, Center Hill, 149 (75-74). Shelby Sandifer, Florence, 152 (76-76).
New Albany: Jenna Davis 180 (90-90;, Haley Berryhill 185 (94-91); Summer Sanderson 209 (104-105).
Tupelo: Alex Porter 180 (91-89); Caitlin Lesley 201 (97-104); Kathleen Reynolds 201 (99-102).
Oxford: Dallas Nutt 216 (107-109; Natalie Wood 226 (106-120); Erin Hamilton 284 (149-135).
Saltillo: Makenzie Koehn 194 (93-101).
PREP TRACK AD FIELD
North Class 2A meets
Top boys teams: 1, J.Z. George 177. 2, West Bolivar 123. 3, Water Valley 67. Also: 8T, H.W. Byers 23. 12T, Bruce 12. 15, Walnut 6.
Top girls teams: 1, J.Z. George 199. 2, West Bolivar 65. 3, Leflore County 64. Also: 7, Bruce 34. 8, H.W. Byers 29, 14, New Site 8. 16T, Mantachie 1.
Champions from area
Boys long jump: Fred jones, H.W. Byers, 23-6.50.
NORTH Class 1A MEETS
Top boys teams: 1, Ray Brooks 82. 2, Biggersville 63. 3, Drew 61. Also: 8, Mrytle 40. 9, Calhoun City 33. 11, Houlka 26, 13, Potts Camp 22. 14, Okolona 19. 16, Falkner 10.
Top girls teams: 1, Myrtle 92. 2, J.F. Kennedy 81. 3T, Houlka 74, Drew 74. Also: 5, Potts Camp 64. 6, Biggersville 55. 9, Calhoun City 37. 11, Vardaman 14. 12, Falkner 12. 13, Okolona 7.
Champions from area
Boys 1600: Lorenzo Jones, Houlka, 4:56.00. 3200: Bryan Cook, Myrtle, 11:03.00. Pole vault: Dylan Reese, 9-6.
Girls 400: Shantae Sharp, Potts Camp, 1:01.15. 800: Rhagen Hopper. Myrtle, 2:36.53. 1600: Halle Knowles 5:35.00. 3200: Aimee Walker, Myrtle, 13:13.00. 100 hurdles: Raeshundra Douglas, Houlka, 16.32. 300 hurdles: Jeannie Knox, Houlka, 48.30. 4×100 relay: Houlka, 50.15. High jump: Deara Gardner, Biggersville, 5-0. Pole vault: Iesha Bridges, 7-0. Triple jump: Jicobe Jones, Vardaman, 33-0. Shot put: Candiace Mcintosh, Houlka, 37-4.
PREP SPORTS
MHSAA championship calendar
Boys Class 3A golf: Concludes today, River Burch Country Club, Amory
Boys Class 1A golf: Concludes today, Bay Pointe Country Club, Brandon
Class 3A, 4A track and field: Today, Pearl High School
Class 1A, 2A, 5A track and field: Saturday, Pearl High School
Boys Class 4A golf: May 12-13, River Birch Country Club, Amory
JUCO BASEBALL
MACJC State Tournament
Final round
at Raymond (Hinds CC)
Thurday
Holmes 7, Jones County 5
Itawamba 14, Hinds 13
Today
Jones County (36-16) vs. Hnds (33-16), noon
Holmes (29-21) vs. Itawamba (41-11), 3 p.m.
elimination game, 6 p.m.
Saturday
championship game, 1 p.m.
if neceessary game would follow
Region 23 tournament
May 14-16 at Eunice, La. (LSU-Eunice)
State tournament’s top three teams plus LSU-Eunice (44-9)
MACJC State Baseball Playoffs
Monday’s Game 2
At Smith-Wills Stadium, Jackson
Jones County 6, Northeast 4
Jones 201 010 020 – 6 11 3
Northeast 001 001 110 – 4 9 2
WP: Zack Toney. LP: Brad Luna.
Multiple hits: (N) Seth Kennedy 3, Jake Mills 3, (J) Charlie Hillman 3, Chris Lofton 2, Zachary Robinson 2. 2B: (N) Brandon Farley, (J) Tyler Gardner. 3B: (N) Mills, (J) Lofton 2, Hillman.
Records: Northeast 33-14; Jones County 36-14.
Notes: Loss ends season for Northeast.

COLLEGE BASEBALL
SEC TOURNAMENT Standings
SEC ALL
W L Pct. W L Pct.
w1-LSU* 16 8 .667 36 13 .735
Ole Miss* 16 8 .667 36 13 .735
e1-Florida* 16 8 .667 34 15 .694
Arkansas 14 9 .609 31 14 .689
Alabama 14 9 .609 32 15 .681
Georgia 14 10 .583 33 15 .688
South Carolina 12 12 .500 30 18 .625
Vanderbilt 10 13 .435 27 20 .574
Kentucky 9 15 .375 24 23 .511
Auburn 8 16 .333 27 22 .551
Tennessee 7 17 .292 21 27 .438
Miss. State 6 17 .261 21 26 .447
*clinched tournament berth
NOTE: Top team in each division (e1,w1) and the teams with the next six best winning percentages in league play advance to SEC Tournament May 20-24 at Hoover, Ala.
Today
Auburn at Kentucky, 5:30 p.m.
Vanderbilt at Georgia, 6 p.m.
South Carolina at Tennessee, 6 p.m.
Mississippi State at Ole Miss, 6:30 p.m. Arkansas at Alabama, 6:30 p.m.
Florida at LSU, 7 p.m.
Saturday
Vanderbilt at Georgia, noon
Mississippi State at Ole Miss, 3 p.m.
South Carolina at Tennessee, 3 p.m.
Arkansas at Alabama, 4 p.m.
Auburn at Kentucky, 6 p.m.
Florida at LSU, 7 p.m.
Sunday
South Carolina at Tennessee, noon
Auburn at Kentucky, noon
Florida at LSU, noon
Vanderbilt at Georgia, 1 p.m.
Mississippi State at Ole Miss, 1:30 p.m.
Arkansas at Alabama, 2 p.m.
Final SEC series (May 14-16)
Alabama at Auburn
Ole Miss at Arkansas
Kentucky at Florida
Georgia at South Carolina
LSU at Mississippi State
Tennessee at Vanderbilt
GULF SOUTH CONFERENE TOURNAMENT
at USA Stadium, Millington, Tenn.
Wednesday
Valdosta State 9, Harding 8 (10 innings), Harding eliminated
Delta State 8, West Alabama 6, UWA eliminated
Southern Arkansas 5, West Florida 4
Thursday
Valdosta State 7, West Florida 6, UWF eliminated
Southern Arkansas 9, Delta State 0, DSU eliminated
Today
championship game, Southern Arkansas at Valdosta State, 9:30 a.m.
(if necessary game would follow)
COLLEGE softBALL
SEC TOURNAMENT
at Knoxville, Tenn.
Thursday
Kentucky 2, Georgia 0
Alabama 8, Arkansas 0 (5 innings)
Florida 3, Auburn 0
Tennessee 6, LSU 5
Today
Kentucky (#6, 31-20) vs. Alabama (#2, 45-8), 4 p.m.
Florida (#1, 51-3) vs. Tennessee (#5, 38-15-1), 6:30 p.m.
Saturday
Championship game, 12:30 p.m.
COLLEGE TENNIS
NCAA Regionals
Today
at Baton Rouge, La.
Ole Miss men (24-2) vs. Alcorn State (9-10), 10 a.m.
LSU (10-11) vs. Rice (17-10), 1 p.m.
winners play at 1 p.m. Saturday
at Atlanta
Ole Miss women (14-9) vs. Denver (16-5), 9 a.m.
Georgia Tech (19-5) vs. Jackson State (13-7), noon
winners play at noon Saturday
COLLEGE GOLF
NCAA Regionals
Women’s first round
at Mark Bostick Golf Course, Gainesville, Fla. (par 70, 6,023 yards)
Team scores: East Carolina 283, Alabama 284, Vanderbilt 286, Denver 287, Virginia 290, North Carolina 291, Tulane 292, Tennessee 292, Georgia 297, Duke 298, Coastal Carolina 301, Charleston 302, Auburn 304, Florida 305, Furman 305, Florida State 307, Ole Miss 307, South Carolina 308, Central Florida 309, Stetson 309, Jackson State 324.
Individual leaders: Abby Bools, East Carolina; Ana Maria Puche, East Carolina 68. Seven others at 69.
Ole Miss: Dori Carter 75, Haley Milsap 76, Sara Grantham 76, Jillian Brodd 80.
Notes: Tournament continues today and Saturday. Top eight teams and two individuals not on those teams will advance to NCAA Championship set for May 19-22 in Owngs Mills, Md.
at The Club at Olde Stone, Bowling Green, Ky.
May 14-16
Teams: Ole Miss men (seed No. 5), Washington (top seed), Georgia Tech, North Carolina State, UCLA, East Tennessee State, Duke, Louisville, Ohio State, Vanderbilt, Middle Tennessee, Austin Peay State, Cleveland State, and Bucknell.
PRO BASKETBALL
NBA Playoffs
Semifinals
Eastern Conference
Cleveland vs. Atlanta
Cleveland leads series 2-0
May 5: Cleveland 99, Atlanta 72
Thursday: Cleveland 105, Atlanta 85
Saturday: at Atlanta, 7 p.m.
Monday: at Atlanta, 6 p.m.
Wednesday: at Cleveland, if necessary
May 15: at Atlanta, if necessary
May 18: at Cleveland, if necessary
Boston vs. Orlando
Series tied 1-1
May 4: Orlando 95, Boston 90
May 6: Boston 112, Orlando 94
Today: at Orlando, 5 p.m.
Sunday: at Orlando, 7 p.m.
Tuesday: at Boston, if necessary
Thursday: at Orlando, if necessary
May 17: at Boston, if necessary
Western Conference
L.A. Lakers vs. Houston
Series tied 1-1
May 4: Houston 100, L.A. Lakers 92
Wednesday: L.A. Lakers 111, Houston 98
Today: at Houston, 8:30 p.m.
Sunday: at Houston, 2:30 p.m.
Tuesday: at L.A. Lakers, if necessary
May 14: at Houston, if necessary
May 17: at L.A. Lakers, if necessary
Dallas vs. Denver
Denver leads series 2-0
May 3: Denver 109, Dallas 95
May 5: Denver 117, Dallas 105
Saturday: at Dallas, 4 p.m.
Monday: at Dallas, 8:30 p.m.
Wednesday: at Denver, if necessary
May 15: at Dallas, if necessary
May 17: at Denver, if necessary
PRO HOCKEY
National Hockey League Playoffs
Semifinals
Eastern Conference
Boston vs. Carolina
Carolina leads series 2-1
May 1: Boston 4, Carolina 1
May 3: Carolina 3, Boston, 0
May 6: Carolina 3, Boston 2, OT
Today: at Carolina, 6:30 p.m.
Sunday: at Boston, 6:30 p.m.
Tuesday: at Carolina, if necessary
Thursday: at Boston, if necessary
Washington vs. Pittsburgh
Washington leads series 2-1
May 2: Washington 3, Pittsburgh 2
May 4: Washington 4, Pittsburgh 3
May 6: Pittsburgh 3, Washington 2, OT
Today: at Pittsburgh, 6 p.m.
Saturday: at Washington, 6 p.m.
Monday: at Pittsburgh, if necessary
Wednesday: at Washington, if necessary
Western Conference
Detroit vs. Anaheim
Anaheim leads series 2-1
May 1: Detroit 3, Anaheim 2
May 3: Anaheim 4, Detroit 3, 3 OT
May 5: Anaheim 2, Detroit 1
Thursday: at Anaheim, late
Sunday: at Detroit, 4 p.m.
Tuesday: at Anaheim, if necessary
May 14: at Detroit, if necessary
Vancouver vs. Chicago
Series tied 2-2
April 30: Vancouver 5, Chicago 3
May 2: Chicago 6, Vancouver 3
May 5: Vancouver 3, Chicago 1
Thursday: Chicago 2, Vancouver 1
Saturday: at Vancouver, 9:30 p.m.
Monday: at Chicago
May 14: at Vancouver, if necessary
MINOR LEAGUE BASEBALL
Pacific Coast League
American North W L Pct. GB
Memphis (Cardinals) 16 9 .640 —
Nashville (Brewers) 15 12 .556 2
Iowa (Cubs) 14 12 .538 21/2
Omaha (Royals) 14 12 .538 21/2
American South W L Pct. GB
Albuquerque (Dodgers) 12 14 .462 —
New Orleans (Marlins) 12 15 .444 11/2
Round Rock (Astros) 12 16 .429 2
Oklahoma City (Rangers) 10 15 .400 21/2
Pacific North W L Pct. GB
Salt Lake (Angels) 18 9 .667 —
Colo. Springs (Rockies) 16 9 .640 1
Portland (Padres) 13 14 .481 5
Tacoma (Mariners) 13 14 .481 5
Pacific South W L Pct. GB
SaSacramento (Athletics) 15 11 .577 —
Reno (Diamondbacks) 12 14 .462 3
Fresno (Giants) 10 16 .385 5
Las Vegas (Blue Jays) 8 18 .308 7
Wednesday
Albuquerque 9, Oklahoma 3
Iowa 7, Nashville 4
Memphis 6, Omaha 5
Reno 5, Sacramento 3
New Orleans 7, Round Rock 3
Colorado Springs 3, Portland 0, 1st game
Colo. Springs 4, Portland 3, 2nd game
Tacoma 8, Salt Lake 6
Las Vegas 9, Fresno 5
Thursday
Nashville 4, Iowa 2
Memphis 3, Omaha 2, 10 innings
New Orleans 6, Round Rock 5
Albuquerque 7, Oklahoma 0
Tacoma 13, Salt Lake 3
Reno at Sacramento, late
Las Vegas at Fresno, late
Colorado Springs at Portland, late
Today
Nashville at Omaha, 7:05 p.m.
Memphis at Iowa, 7:05 p.m.
Oklahoma at Round Rock, 7:05 p.m.
New Orleans at Albuquerque, 8:05 p.m.
Fresno at Reno, 8:05 p.m.
Colorado Springs at Tacoma, 9 p.m.
Salt Lake at Portland, 9:05 p.m.
Sacramento at Las Vegas, 9:05 p.m.
Southern League
North Division W L Pct. GB
Tennessee (Cubs) 12 11 .522 —
Huntsville (Brewers) 12 12 .500 1/2
West Tenn (Mariners) 10 15 .400 3
Carolina (Reds) 11 17 .393 31/2
Chattanooga (Dodgers) 11 17 .393 31/2
South Division W L Pct. GB
Birmingham (White Sox) 18 8 .692 —
Mobile (Diamondbacks) 18 10 .643 1
Jacksonville (Marlins) 15 13 .536 4
Montgomery (Rays) 13 15 .464 6
Mississippi (Braves) 12 14 .462 6
Wednesday
Jacksonville at Chattanooga, ppd., rain
Birmingham 13, Montgomery 4
Tennessee at Mississippi, ppd., rain
Huntsville at West Tenn, ppd., rain
Carolina 4, Mobile 2, 1st game
Carolina 2, Mobile 1, 7 innings, 2nd game
Thursday
Huntsville 6, West Tenn 5, 11 innings, 1st game
Jacksonville 6, Chattanooga 2, 1st game
Mississippi 5, Tennessee 4, 12 innings, 1st game
Mobile 7, Carolina 4
Birmingham 9, Montgomery 2
Huntsville at West Tenn, 2nd game, late
Chattanooga 5, Jacksonville 4, 2nd game
Tennessee at Mississippi, 2nd gam, late
Today
Mobile at Carolina, 6:15 p.m.
Jacksonville at Chattanooga, 6:15 p.m.
Tennessee at Mississippi, 7:05 p.m.
Huntsville at West Tenn, 7:05 p.m.
Birmingham at Montgomery, 7:05 p.m.
PRO SOCCER
Major League Soccer
EASTERN CONFERENCE
W L T Pts GF GA
D.C. United 3 1 4 13 12 10
Toronto FC 3 2 3 12 10 10
Chicago 2 0 5 11 13 10
Kansas City 3 3 2 11 10 9
New England 2 2 2 8 5 11
Columbus 0 2 5 5 8 12
New York 1 5 2 5 5 10
WESTERN CONFERENCE
W L T Pts GF GA
Chivas USA 6 1 1 19 11 3
Seattle FC 4 2 1 13 10 4
Colorado 3 2 2 11 10 8
Real Salt Lake 3 3 1 10 14 10
Houston 2 2 2 8 6 5
Los Angeles 1 1 5 8 9 9
San Jose 1 4 2 5 7 12
FC Dallas 1 5 1 4 7 14
NOTE: Three points for victory, one point for tie.
Wednesday
Kansas City 1, D.C. United 1, tie
Los Angeles 2, Real Salt Lake 2, tie
Today
San Jose at New York, 6:30 p.m.
Saturday
Kansas City at Columbus, 6 p.m.
Toronto FC at D.C. United, 6:30 p.m.
New England at Chicago, 7:30 p.m.
FC Dallas at Houston, 8 p.m.
Real Salt Lake at Chivas USA, 9:30 p.m.
Sunday
Los Angeles at Seattle FC, 2 p.m.
PRO GOLF
Players Championship Scores
At TPC Sawgrass, Players Stadium Course
Ponte Vedra Beach, Fla.
Purse: $9.5 million
Yardage: 7,215; Par: 72 (36-36)
Thursday’s first round
Ben Crane 32-33 — 65
John Mallinger 33-33 — 66
Richard S. Johnson 34-32 — 66
Alex Cejka 34-32 — 66
Jonathan Byrd 34-33 — 67
Scott Verplank 35-32 — 67
Retief Goosen 36-31 — 67
David Toms 35-32 — 67
Ian Poulter 34-33 — 67
Brad Adamonis 35-32 — 67
Camilo Villegas 35-32 — 67
Bubba Watson 34-33 — 67
Jason Dufner 34-33 — 67
Jeev M. Singh 35-33 — 68
Nick O’Hern 33-35 — 68
John Rollins 33-35 — 68
Henrik Stenson 35-33 — 68
Nick Watney 33-35 — 68
Tim Petrovic 35-33 — 68
Jim Furyk 36-32 — 68
Johnson Wagner 36-33 — 69
Mark Wilson 35-34 — 69
Fredrik Jacobson 34-36 — 70
Ken Duke 35-35 — 70
Stewart Cink 35-35 — 70
Justin Leonard 34-36 — 70
Charley Hoffman 37-33 — 70
George McNeill 34-36 — 70
Justin Rose 36-34 — 70
Billy Mayfair 35-35 — 70
Soren Kjeldsen 36-34 — 70
John Merrick 35-35 — 70
Stephen Ames 38-32 — 70
Geoff Ogilvy 35-35 — 70
Paul Casey 36-34 — 70
Chez Reavie 35-35 — 70
Rod Pampling 36-34 — 70
Ryan Moore 35-36 — 71
Michael Allen 35-36 — 71
Martin Laird 37-34 — 71
Graeme McDowell 36-35 — 71
Ben Curtis 33-38 — 71
Tiger Woods 36-35 — 71
Vijay Singh 38-33 — 71
Sergio Garcia 38-33 — 71
Stuart Appleby 34-37 — 71
Bo Van Pelt 34-37 — 71
Jeff Overton 34-37 — 71
Scott Piercy 35-36 — 71
Kevin Na 37-34 — 71
Brian Davis 36-35 — 71
Aaron Baddeley 38-33 — 71
Steve Stricker 35-36 — 71
Adam Scott 35-36 — 71
Michael Letzig 35-36 — 71
Martin Kaymer 34-37 — 71
Jeff Klauk 34-37 — 71
Cliff Kresge 36-36 — 72
Woody Austin 36-36 — 72
Joe Ogilvie 35-37 — 72
J.B. Holmes 36-36 — 72
Mike Weir 36-36 — 72
Zach Johnson 38-34 — 72
John Senden 36-36 — 72
Jason Bohn 35-37 — 72
Tim Clark 38-34 — 72
Brett Quigley 37-35 — 72
Cameron Beckman 37-35 — 72
Padraig Harrington 36-36 — 72
Dustin Johnson 35-37 — 72
Angel Cabrera 36-36 — 72
Pat Perez 36-36 — 72
Ryuji Imada 36-36 — 72
Matt Kuchar 35-37 — 72
Steve Marino 37-35 — 72
Vaughn Taylor 39-33 — 72
Briny Baird 37-35 — 72
Eric Axley 34-38 — 72
Rocco Mediate 35-38 — 73
Boo Weekley 37-36 — 73
Trevor Immelman 38-35 — 73
Fred Funk 39-34 — 73
Ernie Els 35-38 — 73
Y.E. Yang 38-35 — 73
Davis Love III 37-36 — 73
Charles Howell III 38-35 — 73
K.J. Choi 36-37 — 73
Dudley Hart 38-35 — 73
Steve Elkington 39-34 — 73
Nicholas Thompson 36-37 — 73
Troy Matteson 38-35 — 73
J.J. Henry 35-38 — 73
Kevin Sutherland 35-38 — 73
Will MacKenzie 35-38 — 73
Hunter Mahan 38-35 — 73
Robert Allenby 34-39 — 73
Phil Mickelson 34-39 — 73
Kenny Perry 36-37 — 73
Sean O’Hair 36-37 — 73
Jerry Kelly 39-34 — 73
Anthony Kim 34-39 — 73
Jeff Quinney 36-37 — 73
Lucas Glover 36-37 — 73
LPGA-Michelob Ultra Open Scores
At Kingsmill Resort amp& Spa, River Course
Williamsburg, Va.
Purse: $2.2 million
Yardage: 6,315; Par: 71 (36-35)
Thursday’s First Round
Lorena Ochoa 32-32 — 64
Lindsey Wright 33-32 — 65
Hee-Won Han 35-31 — 66
Sarah Lee 33-33 — 66
Minea Blomqvist 36-30 — 66
Seon Hwa Lee 34-33 — 67
Na Yeon Choi 33-34 — 67
Amy Yang 33-34 — 67
Hye Jung Choi 34-34 — 68
Kris Tamulis 35-33 — 68
Suzann Pettersen 35-33 — 68
Angela Stanford 35-33 — 68
In-Kyung Kim 35-33 — 68
Chella Choi 34-34 — 68
Beth Bader 35-33 — 68
Il Mi Chung 36-33 — 69
Sarah Kemp 34-35 — 69
Diana D’Alessio 35-34 — 69
Vicky Hurst 36-33 — 69
Katherine Hull 37-32 — 69
Cristie Kerr 34-35 — 69
Momoko Ueda 35-34 — 69
Song-Hee Kim 34-35 — 69
Teresa Lu 35-34 — 69
Brittany Lang 35-34 — 69
Mika Miyazato 34-35 — 69
Irene Cho 37-32 — 69
Shiho Oyama 35-34 — 69
Janice Moodie 38-31 — 69
TRANSACTIONS
THURSday’s Sports Moves
BASEBALL
MLB–Suspended L.A. Dodgers OF Manny Ramirez 50 games for violating major league baseball’s joint drug prevention and treatment program.
American League
BOSTON RED SOX–Activated OF Rocco Baldelli from the 15-day DL. Optioned OF Jonathan Van Every to Pawtucket (IL).
CLEVELAND INDIANS–Designated RHP Vinnie Chulk for assignment. Recalled LHP Jeremy Sowers from Columbus (IL). Sent INF Tony Graffanino outright to Columbus.
National League
ATLANTA BRAVES–Promoted controller Chip Moore to chief financial officer.
FLORIDA MARLINS–Optioned LHP Graham Taylor to Jacksonville (SL). Recalled RHP Carlos Martinez from New Orleans (PCL).
LOS ANGELES DODGERS–Recalled OF Xavier Paul from Albuquerque (AAA).
NEW YORK METS–Placed LHP Oliver Perez on the 15-day DL, retroactive to May 3. Recalled LHP Jonathon Niese from Buffalo (IL).
ST. LOUIS CARDINALS–Placed OF Rick Ankiel on the 15-day DL, retroactive to May 5. Recalled OF Shane Robinson from Memphis (PCL).
WASHINGTON NATIONALS–Purchased the contract of LHP Ron Villone from Syracuse (IL). Designated LHP Mike Hinckley for assignment.
Golden Baseball League
GBL–Announced the expansion Tijuana Potros will not enter the league this year, due to the swine flu outbreak.
BASKETBALL
National Basketball Association
NBA–Suspended Orlando G Rafer Alston and L.A. Lakes G Derek Fisher for one game each, without pay, for their roles in separate incidents in games on May 6. Assessed a flagrant foul penalty of L.A. Lakers G Kobe Bryant for elbowing Houston F Ron Artest in the chest in a game on May 6.
FOOTBALL
National Football League
CINCINNATI BENGALS–Signed S Roy Williams. Traded DT Orien Harris to St. Louis for RB Brian Leonard.
WASHINGTON REDSKINS–Signed WR Keith Eloi. Released P Zac Atterberry.
COLLEGE
CHATTANOOGA–Announced sophomore QB B.J. Coleman is transferring from Tennessee.
ELON–Named Tim Sweeney m en’s assistant basketball coach.
GEORGIA SOUTHERN–Named Steve Smith, Chris Kreider and Pershin Williams men’s assistant basketball coaches.
Daily Journal, The Associated Press

John Pitts