Region Track agate

PREP SCHEDULE

Note: Coaches should notify the Daily Journal of any schedule changes by calling 678-1571 or faxing 842-2233.

FRIDAY

Track and field

MPSA state meet, at Mississippi College

SATURDAY

Tennis

State semifinals

Tupelo at Northwest Rankin, 9 a.m.

Track and field

North half meet, at Tupelo

MONDAY, MAY 5

Baseball

State playoffs, Game 3s (if necessary)

Golf

Girls state tournament, at Patrick Farms

Class 2A boys state tournament, at Refuge Golf Club, Flowood

TUESDAY, MAY 6

Golf

Girls state tournament, at Patrick Farms

Class 2A boys state tournament, at Refuge Golf Club, Flowood

Class 3A boys state tournament, at River Birch CC, Amory

WEDNESDAY, MAY 7

Golf

Class 3A boys state tournament, at River Birch CC, Amory

Class 4A boys state tournament, at Natchez Trace Golf Club, Saltillo

Class 5A boys state tournament, at Tupelo Country Club

Tennis

Class 3A, 4A state tournament, at Ridgeland Tennis Center

Class 1A, 2A, 5A state tournament, at Parham Bridges Tennis Center

THURSDAY, MAY 8

Golf

Class 4A boys state tournament, at Natchez Trace Golf Club, Saltillo

Class 5A boys state tournament, at Tupelo Country Club

Tennis

Class 3A, 4A state tournament, at Ridgeland Tennis Center

Class 1A, 2A, 5A state tournament, at Parham Bridges Tennis Center

FRIDAY, MAY 9

Track and field

State meet, at Pearl

SATURDAY, MAY 10

Track and field

State meet, at Pearl

PREP BASEBALL

MHSAA BASEBALL PLAYOFFS

CLASS 5A QUARTERFINALS

Best-of-3 series, starting Friday

(Some sites and times TBA)

Class 5A North

DeSoto Central at Tupelo, 6 p.m. Friday

NW Rankin vs. Clinton

Class 5A South

Oak Grove vs. Terry

Ocean Springs vs. Brandon

CLASSES 1A-4A THIRD ROUND

Best-of-3 series, starting Friday

(Many sites and times TBA)

Class 4A North

Tishomingo Co. vs. Lafayette Co.

New Albany vs. Vicksburg

Class 4A South

East Central vs. Long Beach

Vancleave vs. West Jones

Class 3A North

Senatobia vs. Ripley

Mooreville vs. Lewisburg

Class 3A South

Franklin Co. vs. Sumrall

Newton Co. vs. Columbia

Class 2A North

Hamilton vs. East Union

Baldwyn at Ackerman, 6 p.m.

Class 2A South

Wesson vs. Richton

St. Andrew’s vs. St. Patrick

Class 1A North

Calhoun City vs. Smithville

Vardaman vs. Ingomar

Class 1A South

Stringer vs. Cathedral

East Webster vs. St. Aloysius

PREP SOFTBALL

MHSAA STATE FINALS

(Best-of-3)

Game 3s, if needed, will immediately follow Game 2s

Class 5A

Game 1: Harrison Central at South Panola, TBD, Saturday

Game 2: South Panola at Harrison
Central, TBD, Tuesday

Class 4A

Game 1: East Central at Cleveland, TBD, Saturday

Game 2: Cleveland at East Central, TBD, Tuesday

Class 3A

Game 1: Newton County at Nettleton,
5 p.m., Saturday

Game 2: Nettleton at Newton County,
5 p.m., Tuesday

Class 2A

Game 1: Clarkdale at Eupora, TBD,
Saturday

Game 2: Eupora at Clarkdale, TBD,
Tuesday

Class 1A

Game 1: East Webster at Smithville,
4 p.m., Saturday

Game 2: Smithville at East Webster,
6 p.m., Tuesday

PREP TRACK & FIELD

REGION 1A, 2A, 5A MEET

April 26, At Tupelo High School

Girls Team Scoring

1A: Myrtle 153, Coldwater 131, Biggersville 127, Potts Camp 47, Falkner 35, Ashland 34, Jumpertown 6.

2A: J.Z. George 230.5, Water Valley 96, Byers 69.5, Bruce 61, Ackerman 50, Hatley 28, Mantachie 23, Williams-Sullivan 19.

5A: Horn Lake 138, Tupelo 119, Starkville 109, Columbus 79, South Panola 54, Olive Branch 41, Southaven 41, DeSoto Central 29.

Boys Team Scoring

1A: Biggersville 195, Potts Camp 104, Ashland 72, Coldwater 65, Falkner 61, Myrtle 55, Jumpertown 1.

2A: J.Z. George 226, Water Valley 139, Williams-Sullivan 51, Byers 41, Ackerman 40, Walnut 30, Bruce 27, Mantachie 24, Hatley 1.

5A: Tupelo 152, Starkville 116, Horn Lake 100, Columbus 89, Southaven 66.5, South Panola 48.5, Olive Branch 43, DeSoto Central 24.

3,200 Meters

Girls 1A: Walker, Myrtle 13:08.17; 2A: Swims, J.Z. George 13:10.02; 5A: Page, Tupelo 12:22.21.

Boys 1A: Randolph, Potts Camp 11:33.54; 2A: Jenkins, J.Z. George 10:35.48; 5A: Holman, Tupelo 9:50.40.

100 Meter Hurdles

Girls 1A: Gardner, Biggersville 18.41; 2A: Erve, J.Z. George 17.30; 5A: Hughes, Starkville 16.38.

110 Meter Hurdles

Boys 1A: Glazer, Biggersville 15.90; 2A: Davis, J.Z. George 16.28; 5A: Humphrey, Olive Branch 14.90.

100 Meters

Girls 1A: Davis, Biggersville 12.94; 2A: Hampton, Hatley 13.23; 5A: Randle, Horn Lake 12.65.

Boys 1A: Patterson, Biggersville 11.70; 2A: Jones, Byers 11.30; 5A; Robertson, Starkville 10.86.

4×200 Relay

Girls 1A: Coldwater 1:50.07; 2A: J.Z. George 1:48.27; 5A: Starkville 1:47.01.

Boys 1A: Coldwater 1:36.04; 2A: Water Valley 1:33.25; 5A: Tupelo 1:30.36.

1,600 Meters

Girls 1A: Houge, Myrtle 6:06.29; 2A: Swims, J.Z. George 5:41.61; 5A: McFerrin, Tupelo 5:35.01.

Boys 1A: Randolph, Potts Camp 5:16.96; 2A: Jenkins, J.Z. George 4:55.82; 5A: Ellis, Tupelo 4:20.83.

4×100 Relay

Girls 1A: Biggersville 53.95; 2A: J.Z. George 52.43; 5A: Horn Lake 49.75.

Boys 1A: Biggersville 46.61; 2A: J.Z. George 44.54; 5A: Columbus 43.46.

400 Meters

Girls 1A: Clemons, Coldwater 1:01.50; 2A: Erve, J.Z. George 1:03.08; 5A: McAlister, Tupelo 1:02.33.

Boys 1A: Brown, Ashland 52.43; 2A: Christian, J.Z. George 50.46; 5A: Tate, Starkville 47.03.

300 Hurdles

Girls 1A: Stackhouse, Coldwater 54.58; 2A: White, J.Z. George 49.58; 5A: Hughes, Starkville 46.53.

Boys 1A: Williams, Ashland 44.23; 2A: Morris, J.Z. George 41.52; 5A: Ladd, South Panola 41.38.

800 Meters

Girls 1A: Knowles, Myrtle 2:34.97; 2A: Erve, J.Z. George 2:35.49; 5A: Taylor, Columbus 2:33.43.

Boys 1A: Brown, Ashland 2:20.44; 2A: Robinson, J.Z. George 2:05.67; 5A: Ellis, Tupelo 1:58.72.

200 Meters

Girls 1A: Clemons, Coldwater 26.56; 2A: Newman, J.Z. George 26.74; 5A: Biggins, Horn Lake 26.04.

Boys 1A: Patterson, Biggersville 23.51; 2A: Christian, J.Z. George 22.37; 5A: Tate, Starkville 21.72.

4×400 Relay

Girls 1A: Myrtle 4:32.70; 2A: J.Z. George 4:11.85; 5A: Starkville 4:09.30.

Boys 1A: Biggersville 4:00.00; 2A: J.Z. George 3:32.70; 5A: Starkville 3:20.29.

Long Jump

Girls 1A: Futrell, Coldwater 17-07; 2A: Suggs, Ackerman 16-06.50; 5A: Randle, Horn Lake 17-05.50.

Boys 1A: Adams, Coldwater 20-05.50; 2A: Jones, Byers 22-11.00; 5A: Bell, Horn Lake 23.04.05.

High Jump

Girls 1A: Gardner, Myrtle 4-06; 2A: Weekley, Water Valley 4-04; 5A: McMillan, Tupelo 4-08.

Boys 1A: Williams, Ashland 5-06; 2A: no result; 5A: Tucker, Tupelo 6-04.

Shot Put

Girls 1A: Reed, Potts Camp 32.05; 2A: Stanford, J.Z. George 36-07; 5A: Wells, Columbus 32-04.

Boys 1A: Clark, Biggersville 34-04; 2A: Weeks, J.Z. George 46-07; 5A: Jones, DeSoto Central 49-06.

Discus

Girls 1A: Franks, Myrtle 100-11; 2A: Stanford, J.Z. George 112-02; 5A: Wells, Columbus 100-08.

Boys 1A: Rees, Biggersville 103-05; 2A: Weeks, J.Z. George 150-7.5; 5A: Wilson, Horn Lake 140-09.

Pole Vault

Girls 1A: Graham, Myrtle 7-06; 2A: Pointer, J.Z. George 7-06; 5A: Hall, Tupelo 9-03.

Boys 1A: Glazer, Biggersville 11-0; 2A: Gholston, J.Z. George; 5A: Funk, Tupelo 13-06, Boerner, Tupelo 13-06.

Triple Jump

Girls 1A: Daniels, Coldwater 35-2.5; 2A: Thomas, J.Z. George 31-07; 5A: Lanier, Columbus 35-00.

Boys 1A: Patterson, Biggersville 37-8.50; 2A: Crawford. J.Z. George 45-02; 5A: Bell, Horn Lake 45-11.50.

COLLEGE BASEBALL

SOUTHEASTERN CONFERENCE

Eastern Division Overall SEC

Georgia 29-14-1 15-5-1

Florida 27-16 12-9

Vanderbilt 31-13 11-9

Tennessee 25-20 11-10

South Carolina 31-14 11-10

Kentucky 34-11 11-10

Western Division Overall SEC

Ole Miss 30-17 11-10

Alabama 26-21 10-11

LSU 29-16-1 9-11-1

Arkansas 26-18 9-11

Auburn 24-22 8-13

Miss. State 18-26 6-15

Wendnesday’s Games

Ole Miss 5, Jackson State 3

Kentucky 9, Marshall 6

Florida Gulf Coast at Florida, ccd.

Missouri State at Arkansas, late

Weekend Series

Ole Miss at Georgia

Mississippi State at Auburn

Alabama at Arkansas

Florida at South Carolina

LSU at Kentucky

Vanderbilt at Tennessee

WEDNESDAY’S SEC LINESCORE

NO. 25 OLE MISS 5, JACKSON STATE 3

Jackson State 002 001 000 – 3 7 0

Ole Miss 021 200 00x – 5 11 2

WP: Nathan Baker (3-4). LP: C. Williams (9-3). Save: Scott Bittle (7).

Multiple hits: (JSU) J. Tyes 3; (OM) Fuller Smith, Logan Power, Cody Overbeck, Jordan Henry. 2B: (JSU) C. Cole; (OM) Power, Overbeck. HR: (OM) F. Smith, Matt Smith. HBP: (OM) Zac Miller. SB: (JSU) C. Brown. DP: Ole Miss 2. LOB: Jackson State 3, Ole Miss 12. T: 3:04. A: 4,127.

COLLEGE SOFTBALL

SOUTHEASTERN CONFERENCE

Eastern Division Overall SEC

Florida-** 56-2 24-1

Tennessee-* 46-10 14-9

Georgia-* 42-19 13-12

South Carolina 20-24 7-16

Kentucky 17-34 3-22

Western Division Overall SEC

Alabama-** 46-3 23-2

LSU-* 39-14 15-10

Mississippi State-* 39-17 12-12

Auburn-* 34-19 10-14

Ole Miss 25-26 9-19

Arkansas 33-25 6-19

**-Division champions

*-Clinched playoff berth

Wednesday’s Game

LSU 5, SE Louisiana 0

Weekend Series

(2 Saturday, 1 Sunday)

Mississippi State at Arkansas

Ole Miss is off

Alabama at Georgia

Kentucky at Auburn

Florida at Tennessee

LSU at South Carolina

End of regular season

PRO BASEBALL

PACIFIC COAST LEAGUE

AMERICAN CONFERENCE

Northern Division W L Pct. GB

Omaha (Royals) 14 10 .583

Iowa (Cubs) 11 13 .458 3

Memphis (Cardinals) 11 16 .407 41-2

Nashville (Brewers) 7 18 .280 71-2

Southern Division W L Pct. GB

Oklahoma (Rangers) 18 9 .667

New Orleans (Mets) 15 10 .600 2

Albuquerque (Marlins) 14 10 .583 21-2

Round Rock (Astros) 8 16 .333 81-2

PACIFIC CONFERENCE

Northern Division W L Pct. GB

Salt Lake (Angels) 23 2 .920

Tacoma (Mariners) 13 11 .542 91-2

Col. Springs (Rockies) 11 14 .440 12

Portland (Padres) 10 14 .417 121-2

Southern Division W L Pct. GB

Sacramento (Athletics) 14 12 .538

Las Vegas (Dodgers) 13 12 .520 1-2

Fresno (Giants) 12 13 .480 11-2

Tucson (Diamondbacks) 6 20 .231 8

Wednesday’s Games

Nashville 4, Colorado Springs 3

Oklahoma 9, Portland 8

Sacramento 4, Omaha 1

Salt Lake 10, Memphis 5

Iowa at Fresno, late

Las Vegas at Albuquerque, late

New Orleans at Tacoma, late

Tucson at Round Rock, late

Today’s Games

Colorado Springs at Nashville

Iowa at Fresno

Las Vegas at Albuquerque

New Orleans at Tacoma

Oklahoma at Portland

Omaha at Sacramento

Salt Lake at Memphis

Tucson at Round Rock

SOUTHERN LEAGUE

North Division W L Pct. GB

Huntsville (Brewers) 18 8 .692

Carolina (Marlins) 17 10 .630 11-2

West Tenn (Mariners) 17 10 .630 11-2

Chattanooga (Reds) 16 10 .615 2

Tennessee (Cubs) 10 16 .385 8

South Division W L Pct. GB

Birmingham (White Sox) 14 12 .538

Mobile (Diamondbacks) 13 13 .500 1

Jacksonville (Dodgers) 11 15 .423 3

Montgomery (Rays) 9 17 .346 5

Mississippi (Braves) 6 20 .231 8

Wednesday’s Games

Chattanooga 14, Mississippi 7, 10 innings

Huntsville 14, Montgomery 6

Mobile 4, Birmingham 2

Jacksonville 10, Tennessee 6

West Tenn 4, Carolina 3

Today’s Games

Chattanooga at Mississippi

Huntsville at Montgomery

Mobile at Birmingham

Tennessee at Jacksonville

West Tenn at Carolina

PRO BASKETBALL

NBA PLAYOFFS

FIRST ROUND

(Best-of-7)

EASTERN CONFERENCE

BOSTON 3, ATLANTA 2

April 20: Boston 104, Atlanta 81

April 23: Boston 96, Atlanta 77

April 26: Atlanta 102, Boston 93

Monday: Atlanta 97, Boston 92

Wednesday: Boston 105, Atlanta 85

Friday: At Atlanta, 7 p.m.

Sunday: At Boston, TBA, if necessary

DETROIT 3, PHILADELPHIA 2

April 20: Philadelphia 90, Detroit 86

April 23: Detroit 105, Philadelphia 88

April 25: Philadelphia 95, Detroit 75

Sunday: Detroit 93, Philadelphia 84

Tuesday: Detroit 98, Philadelphia 81

Today: At Philadelphia, TBA

Saturday: At Detroit, TBA, if necessary

ORLANDO 4, TORONTO 1

April 20: Orlando 114, Toronto 100

April 22: Orlando 104, Toronto 103

April 24: Toronto 108, Orlando 94

April 26: Orlando 106, Toronto 94

Monday: Orlando 102, Toronto 92

(Orlando wins series 4-1)

CLEVELAND 3, WASHINGTON 2

April 19: Cleveland 93, Washington 86

April 21: Cleveland 116, Washington 86

April 24: Washington 108, Cleveland 72

Sunday: Cleveland 100, Washington 97

Wednesday: Washington 88, Cleveland 87

Friday: At Washington, 6 p.m.

Sunday: At Cleveland, TBA, if necessary

WESTERN CONFERENCE

L.A. LAKERS 4, DENVER 0

April 20: L.A. Lakers 128, Denver 114

April 23: L.A. Lakers 122, Denver 107

April 26: L.A. Lakers 102, Denver 84

Monday: L.A. Lakers 107, Denver 101

(L.A. Lakers win series 4-0)

NEW ORLEANS 4, DALLAS 1

April 19: New Orleans 104, Dallas 92

April 22: New Orleans 127, Dallas 103

April 25: Dallas 97, New Orleans 87

Sunday: New Orleans 97, Dallas 84

Tuesday: New Orleans 99, Dallas 94

(New Orleans wins series 4-1)

SAN ANTONIO 4, PHOENIX 1

April 19: San Antonio 117, Phoenix 115, 2OT

April 22: San Antonio 102, Phoenix 96

April 25: San Antonio 115, Phoenix 99

Sunday: Phoenix 105, San Antonio 86

Tuesday: San Antonio 92, Phoenix 87

(San Antonio wins series 4-1)

UTAH 3, HOUSTON 2

April 19: Utah 93, Houston 82

April 21: Utah 90, Houston 84

April 24: Houston 94, Utah 92

April 26: Utah 86, Houston 82

Tuesday: Houston 95, Utah 69

Friday: At Utah, TBA

Sunday: At Houston, TBA, if necessary

WEDNESDAY’S NBA PLAYOFF BOX SCORES

WIZARDS 88, CAVALIERS 87

WASHINGTON (88)

Butler 11-22 6-7 32, Jamison 3-10 1-4 8, Haywood 1-6 2-2 4, Daniels 5-9 2-2 12, Stevenson 5-14 5-6 17, Songaila 2-5 2-2 6, Mason 4-8 0-0 8, Blatche 0-0 1-2 1, Young 0-2 0-0 0. Totals 31-76 19-25 88.

CLEVELAND (87)

James 8-21 15-18 34, Wallace 1-1 0-2 2, Ilgauskas 8-11 3-4 19, West 4-11 3-3 12, Szczerbiak 1-6 1-1 4, Varejao 1-6 1-2 3, Smith 0-6 1-2 1, Gibson 3-8 0-0 9, Brown 1-5 0-0 3. Totals 27-75 24-32 87.

Washington 23 22 24 19 – 88

Cleveland 16 27 22 22 – 87

3-Point GoalsWashington 7-19 (Butler 4-8, Stevenson 2-7, Jamison 1-3, Mason 0-1), Cleveland 9-25 (Gibson 3-7, James 3-9, West 1-3, Szczerbiak 1-3, Brown 1-3). Fouled OutHaywood. ReboundsWashington 54 (Jamison 11), Cleveland 53 (James 10). AssistsWashington 13 (Butler 5), Cleveland 18 (West 8). Total FoulsWashington 24, Cleveland 20. TechnicalsSongaila, Stevenson, Varejao. A20,562 (20,562).

HAWKS-CELTICS 110, HAWKS 85

ATLANTA (85)

Williams 4-10 4-4 12, Smith 4-13 10-10 18, Horford 7-11 0-2 14, Bibby 2-8 0-0 6, Johnson 6-11 7-7 21, Childress 2-8 1-2 5, Pachulia 1-5 0-0 2, Law 1-1 3-4 5, Jones 1-2 0-0 2, Richardson 0-0 0-0 0, Stoudamire 0-0 0-0 0. Totals 28-69 25-29 85.

BOSTON (110)

Pierce 10-17 2-3 22, Garnett 8-15 4-4 20, Perkins 1-1 0-0 2, Rondo 5-14 1-2 12, R.Allen 6-14 2-2 19, Powe 4-8 2-4 10, Posey 2-3 0-0 6, Brown 0-0 0-0 0, Cassell 6-8 0-0 13, T.Allen 1-2 0-0 2, Davis 2-2 0-0 4, House 0-0 0-0 0. Totals 45-84 11-15 110.

Atlanta 19 24 21 21 – 85

Boston 27 31 23 29 – 110

3-Point GoalsAtlanta 4-13 (Johnson 2-4, Bibby 2-5, Smith 0-4), Boston 9-20 (R.Allen 5-8, Posey 2-3, Rondo 1-2, Cassell 1-3, T.Allen 0-1, Pierce 0-3). Fouled OutNone. ReboundsAtlanta 39 (Horford 10), Boston 49 (Powe, Pierce 7). AssistsAtlanta 16 (Horford 5), Boston 28 (Rondo, Garnett 7). Total FoulsAtlanta 19, Boston 22. TechnicalsJohnson, Smith, Atlanta Coach Woodson, Garnett. Flagrant FoulsHorford. A18,624 (18,624).

INDOOR FOOTBALL

AMERICAN INDOOR FOOTBALL ASSOCIATION

EASTERN CONFERENCE

North W-L PF PA

Reading 5-2 281 235

Erie 5-2 296 248

Baltimore 1-6 231 329

Canton 0-6 146 254

East W-L PF PA

Huntington 5-2 296 229

Florence 3-3 254 231

Carolina 3-4 253 234

Fayetteville 1-4 143 261

WESTERN CONFERENCE

South W-L PF PA

Mississippi 6-0 385 214

Columbus 5-2 401 272

Augusta 5-2 330 260

Florida 0-6 134 377

West W-L PF PA

Wyoming 5-0 389 107

Arizona 4-1 238 179

New Mexico 1-4 189 330

Utah 0-5 117 394

Today’s Game

New Mexico at Wyoming, late

Saturday’s Games

Fayetteville at Huntington, 6 p.m.

Canton at Erie, 6 p.m.

Florida at Carolina, 6 p.m.

Augusta at Columbus, 6:30 p.m.

Florence at Mississippi, 7 p.m.

MUDCATS OVERALL TEAM STATISTICS

(Through Monday)

All games

TEAM STATISTICS MUDCATS OPP

SCORING 385 214

Points Per Game 64.2 35.7

FIRST DOWNS 98 100

Rushing 12 13

Passing 76 68

Penalty 10 19

RUSHING YARDAGE 41 151

Yards gained rushing 85 213

Yards lost rushing 44 62

Rushing Attempts 41 65

Average Per Rush 1.0 2.3

Average Per Game 6.8 25.2

TDs Rushing 8 5

PASSING YARDAGE 1495 1140

Att-Comp-Int 165-95-7 230-104-13

Average Per Pass 9.1 5.0

Average Per Catch 15.7 11.0

Average Per Game 249.2 190.0

TDs Passing 37 25

TOTAL OFFENSE 1536 1291

Total Plays 206 295

Average Per Play 7.5 4.4

Average Per Game 256.0 215.2

KICK RETURNS: #-YARDS 16-322 11-160

FG RETURNS: #-YARDS 3-133 0-0

INT RETURNS: #-YARDS 13-250 7-43

KICK RETURN AVERAGE 20.1 14.5

FG RETURN AVERAGE 44.3 0.0

INT RETURN AVERAGE 19.2 6.1

FUMBLES-LOST 3-2 7-6

PENALTIES-YARDS 34-204 34-179

Average Per Game 34.0 29.8

TIME OF POSSESSION/GAME 27:17 33:04

3RD-DOWN CONVERSIONS 13-28 23-58

3rd-Down Pct 46% 40%

4TH-DOWN CONVERSIONS 1-2 5-14

4th-Down Pct 50% 36%

SACKS BY-YARDS 18-131 3-22

MISC YARDS 13 0

TOUCHDOWNS SCORED 51 30

FIELD GOALS-ATTEMPTS 7-14 3-16

4-point drop-kick FGs 10-0 2-0

PAT-ATTEMPTS 40-48 7-15

2-point drop-kick PATs 0-0 0-0

ATTENDANCE 2400 0

Games/Avg Per Game 4-600 2-0

Neutral Site Games 0-0

SCORE BY QUARTERS

1st 2nd 3rd 4th Total

Mudcats 94 101 72 118 – 385

Opponents 22 75 51 66 – 214

PRO HOCKEY

NATIONAL HOCKEY LEAGUE PLAYOFFS

CONFERENCE SEMIFINALS

(Best-of-7)

EASTERN CONFERENCE

PHILADELPHIA 3, MONTREAL 1

April 24: Montreal 4, Philadelphia 3, OT

April 26: Philadelphia 4, Montreal 2

Monday: Philadelphia 3, Montreal 2

Wednesday: Philadelphia 4, Montreal 2

Saturday: At Montreal, 6 p.m.

Sunday: At Philadelphia, 6 p.m., if necessary

Tuesday, May 6: At Montreal, 6 p.m., if necessary

PITTSBURGH 3, N.Y. RANGERS 0

April 25: Pittsburgh 5, N.Y. Rangers 4

April 27: Pittsburgh 2, N.Y. Rangers 0

Tuesday: Pittsburgh 5, N.Y. Rangers 3

Today: At N.Y. Rangers, 6 p.m.

Sunday: At Pittsburgh, 1 p.m., if necessary

Monday, May 5: At N.Y. Rangers, 6 p.m., if necessary

Wednesday, May 7: At Pittsburgh, TBD, if necessary

WESTERN CONFERENCE

DETROIT 2, COLORADO 0

April 24: Detroit 4, Colorado 3

April 26: Detroit 5, Colorado 1

Tuesday: Detroit at Colorado, late

Today: At Colorado, 9 p.m.

Saturday: At Detroit, noon, if necessary

Monday, May 5: At Colorado, 9 p.m., if necessary

Wednesday, May 7: At Detroit, TBD, if necessary

DALLAS 3, SAN JOSE 1

Friday: Dallas 3, San Jose 2, OT

April 27: Dallas 5, San Jose 2

Tuesday: Dallas 2, San Jose 1

Wednesday: San Jose 2, Dallas 1

Friday: At San Jose, 9 p.m.

Sunday: At Dallas, 8 p.m., if necessary

Tuesday, May 6: At San Jose, 9 p.m., if necessary

SPORTS MOVES

WEDNESDAY’S TRANSACTIONS

BASEBALL

Major League Baseball

MLBNamed Matt Bourne vice president of business public relations. Suspended San Francisco C Eliezer Alfonzo for 50 games for testing positive for a performance-enhancing substance.

American League

BOSTON RED SOXSent RHP Bryan Corey outright to Pawtucket (IL).

DETROIT TIGERSTraded RHP Jason Grilli to Colorado for RHP Zachary Simons.

MINNESOTA TWINSOptioned INF Brian Buscher to Rochester (IL).

NEW YORK YANKEESPlaced 3B Alex Rodriguez and RHP Phil Hughes on the 15-day DL. Optioned C Chris Stewart to Scranton/Wilkes-Barre (IL). Recalled RHP Chris Britton from Scranton/Wilkes-Barre. Announced C Chad Moeller cleared waivers, declined an outright assignment to Scranton/Wilkes-Barre and agreed to a one-year contract. Designated LHP Sean Henn for assignment.

SEATTLE MARINERSDesignated OF Brad Wilkerson and 1B Greg Norton for assignment. Recalled C Jeff Clement and OF Wladimir Balentien from Tacoma (PCL).

TEXAS RANGERSNamed Dale Petroskey executive vice president of marketing and community development.

National League

COLORADO ROCKIESPlaced RHP Kip Wells on the 15-day DL, retroactive to April 28. Recalled INF Jonathan Herrera and INF Omar Quintanilla from Colorado Springs (PCL). Acquired LHP Jorge De La Rosa from Kansas City as the player to be named in the March 27 transaction that sent RHP Ramon Ramirez to the Royals.

BASKETBALL

National Basketball Association

DALLAS MAVERICKSFired Avery Johnson, coach.

FOOTBALL

National Football League

ATLANTA FALCONSNamed David Caldwell director of college scouting.

JACKSONVILLE JAGUARSSigned S Pierson Prioleau. Waived QB Lester Ricard.

NEW ENGLAND PATRIOTSReleased CB Tim Mixon and LB T.J. Slaughter.

PITTSBURGH STEELERSSigned DL Kyle Clement.

SEATTLE SEAHAWKSSigned DT Larry Tripplett and LB Wesley Mallard. Claimed QB Dalton Bell off waivers from Green Bay.

COLLEGE

NCAAPromoted Bernard Franklin to executive vice president of governance and membership, Dennie Poppe to vice president of baseball and football, and Wally Renfro to vice president and senior advisor to the president.

BOWDOINAnnounced the resignation of Stefanie Pemper, women’s basketball coach, to take the same position at Navy.

CATHOLIC U.Named Matthew Donohue women’s basketball coach.

DUKENamed Jan Dowling women’s assistant golf coach.

UCLAAnnounced men’s basketball G-F Chace Stanback will transfer to another school.

Daily Journal, wire reports